náradí vytvárali vlasové kreácie, ktoré súťažne hodnotili profesionálni kaderníci.
Organizátorom 7.ročníka súťaže v účesovej tvorbe bolo SOU stavebné v Spišskej Novej Vsi. Okrem domácich, teda žiakov tejto školy sa čarovania s vlasmi zúčastnili aj ich kolegovia zo SOU služieb z Popradu.
"Prvé dva ročníky tejto súťaže sa konali na pôde školy. Vzhľadom na to, že školské priestory nevytvárali tú správnu súťažnú atmosféru, presunuli sme sa do Domu kultúry v Spišskej Novej Vsi ," načrel do histórie súťaže riaditeľ SOU stavebného v Spišskej Novej Vsi Ján Polkabla.
Súťaž tohto druhu je zatiaľ jedinečná v rámci východoslovenského regiónu. Organizátor, teda vedenie školy, si v budúcnosti dáva za cieľ pritiahnuť na spišskonovoveskú pôdu aj budúcich mladých kaderníkov z blízkych miest. Tohto roku si zatiaľ trúfli kadernícku šikovnosť porovnať s Novovešťanmi mladí učni spod Tatier, teda z Popradu.
Cez víkend sa hrebeňa, lakov na vlasy, tužidiel, fénov, kuliem a inej širokej škály kaderníckych nástrojov chopilo dokopy šesťdesiat učňov tohto remesla zo Spišskej Novej Vsi a z Popradu. Pričom každý ročník mal svojich dvadsiatich zástupcov.
Pravidlá súťaže zakazovali použitie neónových farieb a podľa druhu účesov aj iné vlasové prípravky.
Od ranných hodín až do obeda nielen budúce kaderníčky, ale aj zástupcovia silnejšieho pohlavia, mladí chlapci - kaderníci súťažne vytvárali na hlavách svojich modelov dámsky denný účes, dámsky spoločenský účes a tiež pánsky módny a klasický účes.
"Hlavnou myšlienkou celého podujatia je zabezpečiť budúcim absolventom tohto odboru zamestnanie. Druhoradá, aj keď nie menej dôležitá, je aj prezentácia školy," dodal J. Polkabla.
V hľadisku totiž prácu mladých "umelcov" svojsky hodnotili aj súkromní podnikatelia, ktorí prevádzkujú kadernícke salóny. "V každom ročníku je 70 percent žiakov, ktorí by sa mohli uplatniť vo svojom odbore. Týmito akciami im umožňujeme ukázať svoje schopnosti aj pred verejnosťou. Práve o tento odbor kaderník je najväčší záujem, čo sa týka štúdia na našej škole," dodal k tejto téme ja zástupca riaditeľa pre odborný výcvik Ladislav Krajňák, ktorý mal organizačne na starosti celú súťaž.
Odborná porota, ktorá hodnotila hlavne jedinečnosť účesu, kreativitu, módnosť a celkový konečný vzhľad účesov rozhodli, že najkrajší dámsky denný účes z prvákov vytvorila Dagmar Steinerová.
Víťazom v kategórii druhákov s účesom dámskym denným a pánskym módnym sa stal Martin Stanislav. Tretiakov na priečke víťazov zastupovala Viera Augustínová. Tá vytvorila najzaujímavejší účes dámsky spoločenský a pánsky klasický. "Fantázia a kreativita chýbala najmä pri pánskych účesoch. Súťažiaci sa totiž držali osvedčenej klasiky a neexperimentovali so žiadnymi extravaganciami," povedala členka poroty Mária Švecová.
Spestrením súťažného stretnutia bola aj módna prehliadka a prezentácia svadobných šiat. Účesy nevestám vytvorili žiačky nadstavbového ročníka.
Najlepší reprezentanti škôl budú svoje majstrovstvo obhajovať na ďalších súťažiach a to v Bratislave na JUVYR-e a v Trenčíne na podujatí s názvom LAGRACIO.
Ako sa zdá, muži sa vyrovnávajú nežnejšiemu pohlaviu už aj v tomto doteraz ženskom remesle. Príkladom sú aj štyria študenti druhého ročníka na SOU stavebnom v odbore kaderník v Spišskej Novej Vsi.
Dvaja z nich obsadili dokonca prvé dve priečky v jednej zo súťažných kategórií.
Autor: Ladislav BALEJA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.