a vysokoškolský pedagóg. V spomínanom úvode hovorí, že Spišiaci sú húževnatí, skromní a pracovití. Tieto prívlastky však charakterizujú aj samotného dnešného oslávenca," povedal v sobotu v Levoči na vedeckej konferencii s názvom Spiš v 10. 20. storočí historik Mgr. Ján Horník.
Organizátorom tohto stretnutia s medzinárodnou účasťou bol Spišský dejepisný spolok v Levoči. Historická a náboženská obec sa v tento deň zišla pri príležitosti 70. narodenín I. Chalupeckého.
"Dnešný oslávenec je veriaci človek, preto svet vníma so symbiózou s náboženstvom. Budúcim kňazom predkladá históriu s ľudskou tvárou," povedal na adresu I. Chalupeckého generálny vikár Mons. Ján Zentko.
Okrem toho, že čerstvý sedemdesiatnik patrí medzi popredných slovenských archivárov a historikov, svoje vedomosti odovzdáva aj ako docent na vysokej škole. Od roku 1996 začal pôsobiť na vtedajšej Katecheticko-pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity, neskôr na Žilinskej univerzite v Ružomberku, kde je aj v súčasnosti docentom na Katolíckej univerzite. Okrem toho prednáša aj v Kňažskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí.
Ivan Chalupecký prežil najproduktívnejší vek v zajatí socializmu, čo sa v značnej miere odrazilo aj na jeho práci. Už v mladých rokoch bol totiž vylúčený z gymnaziálneho štúdia, pretože spochybnil súdny proces proti biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. "Zo spoločenského hľadiska bolo pre mňa najťažšie dokončiť dielo Dejiny Levoče, druhý zväzok. Môj kolega, druhý autor pán Sulaček nesmel byť uvedený ako spoluautor, pretože v tej dobe padol do nemilosti mocipánov. Vtedajší okresný výbor Komunistickej strany Slovenska nám toto dielo päťkrát vrátil na prepracovanie," zaspomínal si I. Chalupecký.
Pád komunizmu ho teda zastihol na prahu jesene jeho života. "Nebyť socializmu, môj život, ale hlavne práca sa mohli vyvíjať úplne inak. Je mi to do istej miery ľúto, na druhej strane sa teším, že táto doba prináša perspektívu pre moje deti a vnukov. Kiežby to mladí ľudia vedeli oceniť," dodáva oslávenec.
Svoje historické znalosti uplatňoval I. Chalupecký v rôznych odborných knižných dielach, štúdiách, publikáciách a článkoch. Zároveň sa podieľal na zostavovaní ôsmich ročeniek Spiša. V poradí deviatu si mohli návštevníci vedeckej konferencie prelistovať už v sobotu, pretože bola vydaná práve pri príležitosti jeho životného jubilea.
Ako rodený Spišiak, tento historik neobišiel v rámci svojich odborných prác ani tvorbu a dielo Majstra Pavla z Levoče.
Spiš je rámci mapovania histórie na Slovensku raritou. Už desiaty rok totiž v Levoči pôsobí Spišský dejepisný spolok, ktorý má 120 členov. "Ešte v roku 1965 docent Chalupecký podnietil tridsiatich záujemcov o históriu k založeniu Krúžku historikov Spiša v Levoči. Neskôr, a to v roku 1992 sa preorganizoval na Spišský dejepisný spolok v Levoči. Jeho predsedom je dnešný oslávenec. Činnosť tohto spolku spočíva v bohatej prednáškovej činnosti, organizovaní seminárov, sympózií, odborných exkurzií a zájazdov," povedal jeho podpredseda Dr. František Živčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.