tance z okolia Raslavíc s prvkami súčasného a folklórneho tanca. Príbeh, odohrávajúci sa v 30. rokoch minulého storočia, opisuje vtedajšie pomery na slovenskej dedine, kde sa muži za prácou museli neraz pobrať až do Ameriky. Hlavná hrdinka nedostala od svojho muža správu celé štyri roky. Zaľúbi sa teda do prichádzajúceho Amerikána. Tragédia sa začína vo chvíli, keď na scénu nečakane prichádza oklamaný muž.
Najsilnejšou stránku predstavenia je plynulé prelínanie folklóru a moderných výrazových prvkov. Objaví sa dokonca charleston, prechádzajúci do čapášov. Tanečníci Železiaru sa tejto náročnej úlohy zhostili ako profesionáli. Aj preto dostali niekoľko zaslúžených potleskov na otvorenej scéne. V hľadisku nechýbal ani autor príbehu - režisér a choreograf v jednej osobe Pavol Pitoňák. "Ide vlastne o moju bakalársku prácu, ktorú som naštudoval so študentmi, ale aj profesionálnymi divadelníkmi a tanečníkmi z Lúčnice. Bolo by na škodu, keby sme ju nepredstavili viacerým divákom. Preto sme sa rozhodli s umeleckým vedúcim Železiaru Vladimírom Urbanom naštudovať ju s týmto telesom. To je totiž problém všetkých školských predstavení, že sa niečo dobré spraví a potom sa už nehrá. Nazdával som sa, že je tohto diela škoda," prezradil nám Pavol Pitoňák, ktorý oslovil k hudobnej spolupráci svojho spolužiaka z VŠMU Róberta Faltusa. Hudbu nahral bratislavský Orchester ľudových nástrojov.
S tým, ako sa zhostili náročného naštudovania s dramatickými situáciami, bol spokojný aj umelecký vedúci Železiaru Vladimír Urban. "Zatiaľ neviem, či niečo podobné urobil aj iný amatérsky súbor. Iba ak ukrajinský PUĽZ. Toto predstavenie je pre nás výnimočné už tým, že tanečníci musia byť pripravení na rôzne žánre," povedal Vladimír Urban. Ako upresnil choreograf, vybral si Železiar kvôli tomu, že vedel o kvalitách tohto telesa. "Nazdávam sa, že je to jeden z málo súborov, ktorý dokáže toto dielo zvládnuť na požadovanej úrovni interpretačnej a po výrazovej stránke. To bola práve najnáročnejšia záležitosť a preto sme jej najviac venovali," doplnil Pavol Pitoňák, ktorý dej hry umiestnil do dedinky Raslavice z Horného Šariša. Použil preto originálne tance z tejto oblasti, ktoré si naštudoval. V obci totiž pôsobí vynikajúca folklórna skupina, ktorá tieto tradície mimoriadne silno udržiava.
Na Veľkonočnú nedeľu sa s dielom "Hriech?" predstavia v Raslaviciach. "Bude pre nás všetkých zaujímavé sledovať, ako v obci dielo prijmú. Vychádzal som pri písaní libreta z monografie Raslavíc. Dočítal som sa, že tu bola veľká migrácia za prácou, preto som sa rozhodol dej umiestniť práve sem. Hoci mohol by sa odohrať kdekoľvek inde na Slovensku," dodáva Pavol Pitoňák.
Súbor Železiar dielo predstaví aj v iných mestách. V apríli s ním pohostinsky vystúpia na Festivale bratislavských folklórnych súborov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.