predísť výraznému prekročeniu plánovaného schodku verejných financií.
Na toto riziko upozornila slovenskú vládu misia Medzinárodného menového fondu. "Pri zachovaní súčasného smerovania prevýši tento schodok päť percent HDP najmä v dôsledku prekročenia výdavkov v sociálnej oblasti, výpadku nedaňových príjmov a reklasifikácie niektorých položiek," konštatoval v záveroch svojej misie MMF.
Podľa MMF sú potrebné škrty až do 1,5 percenta HDP, čo zodpovedá približne 15 miliardám korún. "Porada ekonomických ministrov už rokovala o týchto problémoch a prijala aj opatrenia," vyhlásil vicepremiér Ivan Mikloš.
Národná banka a ministerstvo financií zrevidujú svoje odhady a aj niektoré rezorty majú prehodnotiť predpoklady svojho hospodárenia. Jednou z oblastí, kde sa pristúpi ku "škrtaniu" plánov, budú platy vo verejnom sektore. Ich rast mal dosiahnuť 15 percent, ale pri plánovaní sa podľa Mikloša vychádzalo z predpokladu vyššej inflácie. "Dnes je už jasné, že inflácia bude nižšia, čiže celkom určite budeme spolu s ministrom financií navrhovať, aby sme zredukovali predpoklad rastu platov tak, aby ostal zachovaný reálny rast," vysvetlil Mikloš. Keďže výška inflácie bude o dve až tri percentá nižšia, ako sa pôvodne počítalo, aj rast platov má klesnúť z 15 na 12 až 13 percent.
Ďalšie škrty avizoval Mikloš v oblasti kapitálových výdavkov. Misia MMF nám odporučila znížiť plánované výdavky na výstavbu diaľnic o dve miliardy korún. Vláda ešte uvažuje o znovuzavedení štvrťročného viazania rozpočtových výdavkov a plánuje prísne sledovať účel použitia privatizačných príjmov.
Príčinou prekročenia deficitu verejných financií je aj sčasti zahmlené účtovníctvo. "Pri zostavovaní štátneho rozpočtu došlo k nesprávnej klasifikácii troch položiek, ktoré nie sú započítané do deficitu verejných financií, ale správne tam započítané byť majú," priznal Mikloš. Ide o osem miliárd korún, ktoré majú pochádzať z predaja licencií UMTS, pohľadávok Slovenskej konsolidačnej a hotela Forum. Po ich správnej klasifikácii by bol schodok verejných financií nie 3,5 ale až 4,3 percenta. Na toto skreslenie už v čase zostavovania a neskôr schvaľovania rozpočtu upozorňovali niektorí ekonomickí analytici.
Ivan Mikloš napriek varovným signálom MMF smerom k rozpočtu považuje závery jeho misie na Slovensku spolu s čerstvými štatistickými údajmi o ekonomike za dôkaz správnosti doterajšej ekonomickej politiky a odmietol úvahy o hrozbe menovej krízy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.