pôvodu.
Ako pre TASR uviedol jeden z účastníkov stretnutia, hoci všetci zastávajú významné funkcie v americko-slovenských organizáciách, na stretnutí s bývalým slovenským premiérom svoje organizácie nezastupovali a prezentovali iba svoje súkromné názory.
Boli zhodné s tým, čo na adresu Slovenska a jeho ambícii stať sa členom Severoatlantickej aliancie v posledných týždňoch napísali mienkotvorné americké denníky New York Times a Washington Times. Oba vyjadrili obavu z možného vývoja v SR, ak by sa po septembrových voľbách ujal opäť moci Mečiar a jeho HZDS.
Väčšina účastníkov stretnutia s Vladimírom Mečiarom sa predtým vo Washingtone zúčastnila rokovania etnických skupín žijúcich v USA z krajín, ktoré sa uchádzajú o členstvo v NATO. V diskusii na pôde slovenského veľvyslanectva za účasti zástupcu Bieleho domu, senátora George Vojnoviča a predsedu amerického výboru pre NATO Bruce Jacksona dali predstavitelia Slovenskej ligy a Svetového kongresu Slovákov jasne najavo, že si realisticky uvedomujú za akých podmienok zrejme Slovensko dostane na pražskom summite pozvanie do NATO a aký vývoj by mohol túto príležitosť zmariť.
Mečiar zvolal na štvrtok tlačovú konferenciu o svojom pobyte v hlavnom meste Spojených štátov a podľa nepotvrdených zdrojov hodlá poskytnúť rozhovor aj pre dva americké denníky vychádzajúce vo Washingtone. Program predsedu HZDS vo Washingtone je pre média nedostupný a tajnostkársky štýl vzbudzuje počudovanie a nedôveru.
Opakom toho je návšteva predsedu strany SMER Roberta Fica, ktorý včera v podvečer priletel do Washingtonu a ubytoval sa v hoteli iba pár ulíc od hotela v ktorom býva V. Mečiar. Fica čakajú rokovania na ministerstve zahraničných vecí, v americkom výbore pre NATO, na ministerstve obchodu a v Rade pre národnú obranu. Predseda strany SMER má súčasne naplánované aj rokovania v Senáte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.