organizácie Českého spolku. Jeho predstaviteľom "provokatívne", počas regionálnej konferencie, odovzdal fotografie potvrdzujúce, že v centre Košíc, Štrasburgu východu, ako ich Byrtus nazýva, stávala socha najvýznamnejšieho českého svätca sv. Václava. Jej stopa však potom, ako ju v roku 1938 zadebnili a odstránili maďarskí vojaci, zmizla.
Impozantná postava českého patróna, uctievaného aj v Poľsku a Rusku, bola podľa Byrtusa klasickou ukážkou sakrálnej sochy. Stála vedľa gotického Dómu sv. Alžbety na mieste, kde je dnes inštalovaný Urbanov zvon. Aký osud ju však stihol po pričlenení Košíc k horthyovskému Maďarsku, dodnes nie je známe.
Zistiť, kde sa sv. Václav v súčasnosti nachádza, bude podľa generálneho konzula úlohou "detektívnej kancelárie" Českého spolku. Toto označenie im prisúdil vďaka iniciatíve nitrianskych členov, ktorým sa podarilo v múzejnom depozite objaviť na Slovensku jedinú sochu prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.
Svoju iniciatívu Byrtus zdôvodnil konštatovaním, že Košice sú multietnické, multinárodnostné, multikultúrne a nábožensky tolerantné. Podľa neho si zaslúžia, aby okrem svätice z panteónu maďarských svätcov - patrónky košického Dómu, tam mal svoje miesto aj typický predstaviteľ českých svätých. "Ak sa svätého Václava nepodarí nájsť, bude dobré si tento historický fakt aspoň pripomínať," dodal český generálny konzul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.