architektonické kultúrne pamiatky, je kvôli zlým ekonomickým podmienkam štátu a obcí na predaj. Ich presný zoznam je zverejnený na internetovej stránke www.pamiatky.sk, ktorú spravuje Pamiatkový ústav (PÚ).
Medzi najlukratívnejšie ponuky patrí kaštieľ v Halíči s pozemkom 22 hektárov. Jeho cena predstavuje 35 miliónov korún, pričom prípadný záujemca ho môže využiť na reprezentatívne alebo podnikateľské účely. Okrem toho je v ponuke päť slovenských hradov vrátane Turnianskeho hrad a Hradu Slanec, no cena žiadneho z nich na internete nie je.
Generálna riaditeľka PÚ Katarína Kosová informovala, že v prípade kúpy objektu môže doňho nový majiteľ zasahovať, ale len v takom rozsahu, v akom mu to umožňuje zákon o ochrane pamiatkového fondu. "Predtým, ako sa niekto rozhodne kúpiť nejakú budovu, považujem za veľmi správne, aby najprv nadviazal kontakt s nami a s príslušným krajským pamiatkovým ústavom alebo detašovaným pracoviskom, a predložil svoj projekt využitia stavby," povedala. "Funkčné využitie totiž znamená isté zásahy do pamiatkovej sústavy objektu, pričom zákon každému káže realizovať ho v súlade s pamiatkovými hodnotami, aby ich nenarúšali," dodala. Zároveň pripustila, že istá miera modernizácie a úpravy pamiatky je dovolená.
Podľa šéfky PÚ cena historických nehnuteľností býva uvedená len v prípadoch, keď ju poskytne predajca, ktorým je prevažne mesto alebo obec. Tieto subjekty si určujú cenu samy, ale ak sa predáva majetok štátu, jeho hodnota je stanovená na základe súdnoznaleckého posudku.
Hlavným dôvodom predaja týchto stavieb je podľa Kosovej zlá finančná situácia v štátnom rozpočte. "Štát vlastní príliš veľa budov vzhľadom na to, že nemá dostatok voľného kapitálu, aby do nich mohol investovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.