BRATISLAVA Snaha dostať dieťa za mäsiara, aj za cenu protekcie či úplatkov, je už minulosťou. Pokles záujmu o túto profesiu pocítili aj v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
učilištiach. Do roku 1989 museli robiť učňovky prijímacie skúšky a vyberať najlepších. Dnes berú všetkých, ktorí sa prihlásia.
„V sedemdesiatych rokoch len v Bratislave ročne končilo 6080 mäsiarov. Takisto v Nitre, vo Zvolene a v Prešove. Teraz sa u nás učí vo všetkých ročníkoch spolu 48 mäsiarov údenárov, vlani sme ako jediní otvorili triedu 22 žiakov," hovorí riaditeľ Stredného odborného učilišťa potravinárskeho v Bratislave Jozef Horák.
Jeho učilište má ako jediné na Slovensku vlastnú výrobňu mäsových produktov a predáva ich vo vlastnej predajni v škole medzi petržalskými panelákmi. V Bratislave je učňovská predajňa známa ako obchodík s najlepšími viedenskými párkami, aké sa u nás vyrábajú.
Mäsiarske remeslo už neposkytuje výhody, ide len o ťažkú prácu. „Situácia je zlá, chceme preto začať znova oslovovať rodičov žiakov základných škôl."
Málo tých, ktorí sa vyučili za mäsiarov, pri remesle aj ostane. „Nová generácia mäsiarov nie je. Mnohí vyučení neostávajú u nás a nezakladajú svoje firmy, ale chodia pracovať do zahraničia, často načierno," hovorí Horák.
V poslednom čase začal znovu rásť záujem o mäsiarov hľadajú ich najmä hypermarkety. Inzerujú v novinách, zháňajú kvalitných ľudí. „Chodia za nami, či môžeme nejakých pripraviť. Lenže nám sa už nehlásia. Obchodné reťazce by boli schopné vziať podstatne viac žiakov, ako pripravujeme."
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.