nové príbytky budujú priamo v osadách, iní si vybrali "lukratívnejšie" pozemky priamo v obci, alebo v jej tesnej blízkosti.
Na dolnom konci obce Spišské Bystré onedlho vyrastie ďalšia nelegálna stavba. Ide o dom Róma. Neďaleko ihriska už stoja dva podobné. Ako nám povedala jedna z miestnych obyvateliek, nájomníci neomietnutých domov sa do dediny prisťahovali pred rokom z Popradu. "Predali tam byt a postavili si tu úplne svojvoľne bez akéhokoľvek povolenia dom," hovorí sympatická žena. Zároveň dodala, že sa tak dialo s vedomím starostu. Ten vraj stavby klasifikoval ako hospodárske budovy. "Nad všetkým priviera oči, pretože sa blížia voľby a potrebuje aj hlasy Rómov," utrúsila roztrpčená obyvateľka.
O dušu stavajú aj Rómovia, žijúci v osade v neďalekých Vikartovciach. Starosta obce Pavol Sitiar pre Tatranský denník uviedol, že za posledné roky postavili obyvatelia osady asi 17 murovaných domov. Posledné dva vyrástli vlani. Ako inak, bez stavebného povolenia. "Postavili ich na voľných miestach medzi chatrčami. Čudujem sa, odkiaľ majú peniaze. Z osady nepracuje takmer nikto. Predpokladám, že pracujú "na čierno" niekde v Čechách. Ináč by si také baráky nemohli dovoliť," vyslovil domnienku P. Sitiar.
Rómov vo výstavbe nič nezastaví. Obec je bezmocná. Jej právomoci sú minimálne. "Môžeme ich vyzvať, aby s prácami na stavbe prestali, kým si neopatria stavebné povolenie. Ak tak neurobia, celú vec posúvame Okresnému úradu, odboru životného prostredia," konštatoval starosta.
So samozvanými "stavebníkmi" si však nevedia rady ani úrady. Vedúci odboru životného prostredia OÚ v Poprade Michal Pitek hovorí, že odbor môže vyzvať majiteľa stavby aby predložil doklady. V prípade, že výzvu neuposlúchne, nasleduje priestupkové konanie v rámci ktorého môže úrad vyrúbiť pokutu až do výšky jedného milióna korún. "Môžeme ho tiež donútiť, aby stavbu na vlastné náklady odstrániť," mieni vedúci. Vymáhanie pokút je však problematické. Pokiaľ ide o rómske stavby, zatiaľ sa nevybrala ani koruna. Keďže ide o nezamestnané osoby, zaplatiť nemajú z čoho. Riešením nie je ani súdne rozhodnutie. Podľa M. Piteka ak aj súd vydal nariadenie na likvidáciu stavby, vlastník tak neurobil, ani za asistencie polície. "Nie raz sa stalo, že majiteľ si tiež zavolal políciu, aby chránila jeho majetok," uviedol vedúci odboru.
Bezmocný je aj odbor pozemkový. Viaceré osady totiž ležia na pôdnom fonde. "Od obcí dostávame na vedomie, o zastavaní pôdy, ale na naše výzvy nikto nereaguje," tvrdí radkyňa Anna Bálintová. Na legalizovanie "čiernych" stavieb nie je potrebné veľa. Geometrický plán a vyňatie z pôdneho fondu. Kruh sa však znova uzatvára. Za všetko sa platí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.