znefunkčnili prácu zákonodarného zboru a svojou neúčasťou na hlasovaní len potvrdili slová o tom, že súčasný parlament je najhorší v histórii samostatného Slovenska. Na súčasnej situácii sa najviac priživuje opozícia, ktorej poslanci síce sedia v rokovacej sále, pred hlasovaním sa ale neprezentujú a národná rada tým pádom nie je uznášaniaschopná.
Ako sa nám podarilo zistiť, úlohu tzv. "neviditeľných" poslancov si do bodky plnia aj dvaja poslanci za HZDS zo Zemplína - Ján Danko z Trebišova a Jozef Gajdoš zo Zemplínskych Hámrov. Obaja od začiatku tohto roka vynechali viac ako 40 percent všetkých hlasovaní národnej rady. Ján Danko bol neprítomný na 268 z 630 hlasovaní, jeho stranícky kolega Jozef Gajdoš sa nezúčastnil na 252 hlasovaniach. Pozoruhodná je hlavne ich schopnosť najskôr hlasovať a vzápätí doslova v priebehu niekoľkých sekúnd, byť oficiálne neprítomný.
"Parlament funguje na báze politickej matematiky a povinnosťou koaličných poslancov je sedieť v parlamente a zabezpečiť uznášaniaschopnosť národnej rady. Skutočnosť, že náš poslanecký klub niekedy nehlasuje, prípadne sa neprezentujeme, je súčasťou taktiky a politickej hry", uviedol pre náš denník J. Gajdoš. Ako ďalej dodal, tento postup opozície považuje za štandardný a nemyslí si, že by HZDS blokovalo prácu parlamentu.
Úplne opačný názor má ale poslanec NR SR za SDK Alexej Ivanko, ktorý naopak, za posledných šesť týždňov, vynechal z 630 len necelých 5 percent hlasovaní. "Poslanci sú v parlamente na to, aby pracovali a tí, ktorí úmyselne blokujú prácu národnej rady by v nej už asi v ďalšom volebnom období nemali sedieť", tvrdí A. Ivanko. Na otázku nášho denníka prečo nedokáže koalícia zabezpečiť na schôdze dostatočný počet vlastných poslancov A. Ivanko uviedol: "Neviem, kde sú naši poslanci keď sa hlasuje. Z poslaneckého klubu SDK však väčšinou chýba len niekoľko členov.
Najnedisciplinovanješí sú poslanci SOP". A. Ivanko preto zvažuje, že v najbližších dňoch vypracuje návrh zmeny rokovacieho poriadku, ktorý by aj za cenu finančných postihov donútil poslancov, prítomných na rokovaní, hlasovať.
"Tu nejde o rokovací poriadok, ale o poslaneckú disciplínu. V minulom volebnom období sa to nestávalo, predseda parlamentu Migaš je však nemohúca osoba a nie je schopný si v národnej rade zjednať poriadok. Takže ani prípadné finančné postihy súčasný problém nevyriešia", uzatvára J. Gajdoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.