odbory. V rokoch 1994 až 2000 sa tu nepodarilo otvoriť ani jedinú triedu tohto zamerania, v súčasnosti v prvom a druhom ročníku študijného odboru mechanizátor poľnohospodárskych strojov študuje pätnásť učňov.
"Táto nemilosrdná realita je daná tým, že sme nielen "na kraji sveta", ale aj na národnostne zmiešanom území. Žiaci tu uprednostňujú školy, kde sa otvárajú triedy s maďarským vyučovacím jazykom. Ďalším negatívnym faktorom je veľká konkurencia učňoviek, ktoré majú podobné zameranie. Naviac, každá rodina sa, s ohľadom na neustále sa zvyšujúce cestovné a ubytovacie náklady, snaží svoje dieťa umiestniť čím bližšie k domovu," skonštatoval Ing. Milan Mantič, zástupca riaditeľa školy pre teoretické vyučovanie. Šanca na to, aby mala škola 400 žiakov, študujúcich vo vyslovene poľnohospodárskych odboroch vinár, šľachtiteľ, či biochemik ako v čase najväčšej slávy, je podľa neho nulová.
V snahe zachrániť existenciu učilišťa jeho vedenie v ostatných rokoch hľadalo možnosti, ako doň prilákať čím viac študentov a každoročne robí nábory na základných školách. Na SOUP a odbornom učilišti, ktoré zastrešuje jedno riaditeľstvo, dnes študuje spolu 250 učňov dennou i externou formou. "Vyskúšali sme viacero odborov. Je zaujímavé, že napríklad o farmárstvo bol minimálny záujem. Ako dobrý ťah sa napokon ukázalo otvorenie odboru kuchár-čašník, ktorý je pre študentov lukratívny kvôli čistej robote, peknému oblečeniu a širokým možnostiam uplatnenia doma i v zahraničí. Podobne je to s odborom stolár. Škola dnes v podstate stojí na týchto dvoch odboroch, poľnohospodárske sú v maximálnom útlme," skonštatoval Ing. Mantič. Jeho slová potvrdzuje i fakt, že tento rok na učilište vo Viničkách poslalo prihlášky len 45 žiakov, kým vlani to bolo 60. Najviac sa hlási na odbor kuchár-čašník, kde tento rok otvoria i maďarskú triedu a záujem je aj o štúdium stolárstva. "Mechanizátorov však máme zatiaľ prihlásených len dvoch," uzavrel zástupca riaditeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.