ďalšie prostriedky tak, aby v zimnom semestri mali univerzity k dispozícii najmenej 100 miliónov korún.
K polemike o dopadoch nového vysokoškolského zákona na externé štúdium to uviedol včera na tlačovej konferencii v Košiciach poslanec NR SR za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Ľubomír Andrassy. Odstrániť spoplatňovanie tejto formy si podľa neho vyžiadala okrem iného skutočnosť, že viaceré vysoké školy využívali medzery v doterajšej legislatíve a začal sa meniť pomer prijímaných študentov v neprospech denného štúdia. Podľa Andrassyho to nepridávalo na celkovej kvalite vysokoškolského vzdelávania.
Ako markantný príklad uviedol banskobystrickú Univerzitu Mateja Bela, kde v akademickom roku 2001 - 2002 prijali približne 1500 poslucháčov denného, ale viac ako dvojnásobok poslucháčov externého štúdia. "Ak niektorí predstavitelia akademickej obce hovoria, že nedokážu zabezpečiť chod externého štúdia, mali by zverejniť koľko peňazí z externých poplatkov doteraz využívali na chod školy," povedal poslanec.
Andrassy poznamenal, že príliš sa na verejnosti pertraktuje nový vysokoškolský zákon len v súvislosti s externým štúdiom a menej sa hovorí o jeho prínosoch v približovaní sa Slovenska európskemu štandardu.
Pripomenul, že umožňuje trojstupňový systém vysokoškolského vzdelávania - bakalársky, inžiniersky a magisterský a doktorandský a zároveň aj zakladanie takzvaných neuniverzitných vysokých škôl, ktoré budú pružnejšie reagovať na potreby trhu práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.