druhý pokus budú poslanci voliť aj zvyšných troch kandidátov na ústavných sudcov (do šiestich, z ktorých si potom Schuster vyberie troch). Slovom, v parlamente bude veľký volebný utorok. Skoro ako v USA, keď mali "supertuesday" (superutorok) - prezidentské primárky v šiestich štátoch naraz...
Hoci nepôjde "až" o prezidenta, posty to nie sú málovýznamné. Po ombudsmanovi, čiže vybavovateľovi sťažností občanov na porušovanie zákonov či svojvôľu štátnych orgánov, sa volá na Slovensku už dlhý čas. Iste môžeme byť skeptickí k tomuto inštitútu, resp. jeho právomociam. De facto to bude iba ďalší úrad, ale jeho obsadenie nám nesmie byť ľahostajné. Prinajhoršom ak už nepomôže, aby neškodil. Čo by celkom reálne hrozilo, keby bol zvolený niektorý z kandidátov prvého kola... Čerstvý príklad užitočného obmudsmana vidíme v ČR, kde Otakar Motejl práve napadol na ústavnom súde ministerstvo financií za reguláciu nájomného. V záujme práv vlastníkov bytov...
Favoritom dnešnej voľby je Ján Hrubala. Má sľúbenú podporu (azda) celej koalície. Otáznik visí však nad SDĽ, ktorá sa natriasa v rytme dozvukov privatizácie SPP. Úspech Hrubalu by bol dobrou správou; dalo by sa dokonca povedať, že jeho voľbou by sa zlomila aj tradícia "menšieho zla", ktorá už verne sprevádza personálne i iné rozhodnutia tejto koalície. Hrubala je totiž na slovenské pomery kandidát veľmi dobrý (ešte možno Kusý), určite lepší od všetkých, ktorí zápolili v prvom kole. Agende ochrany slabších sa venuje dlhodobo a profesionálne, momentálne je napr. právnym zástupcom toho Rezmüvesa, ktorého - údajne - stĺkli policajti v Rožňave. A nie je ani hlúpy, čo dokázal pred prvou voľbou, z ktorej šikovne odstúpil, vidiac beznádejnú konšteláciu.
Jeho súper, Pavel Kandráč, je nominácia HZDS. Ak pôjde všetko v zabehaných koľajach, pozbiera aj hlasy ostatnej opozície. To stačiť ale nemôže. Pokiaľ sa len nespustí scenár číslo 2: Ten hovorí, že konsternovaná SDĽ sa práve pri tejto voľbe odbaví za všetky hanby a porážky, ktoré musela v poslednom čase zniesť. Kandráč by ale nebol dobrou voľbou. Jednak je politicky spätý s takou stranou (hoci z HZDS formálne vystúpil), ktorá mala s dodržiavaním ľudských práv isté problémy, jednak nie je žiadnou autoritou v tejto oblasti. Je to veru veľmi mizerné odporučenie, ak sa meno kandidáta na ombudsmana vyskytne v súvislosti s ľudskými právami prvýkrát až pri príležitosti tejto kandidatúry.
Scenár číslo tri je o tom, že zostaneme opäť bez ombudsmana, keďže zvolený nebude nikto. Potom je reálna prognóza Pála Csákyho, že "v takom prípade bude zvolený až v ďalšom volebnom období". Čo by bol, okrem iného, aj neveľmi honosný príspevok k našej EÚ-integrácii. Brusel totiž naliehal na vytvorenie tohto inštitútu určite nie preto, aby zostal neobsadený.
Hoci panuje všeobecná pohoda, že koalícia sa tentoraz (asi) dokázala na kandidátovi dohodnúť, až taká veľká výhra to zase nie je. Už len preto, lebo vládna väčšina poslancov, vzhľadom na existujúce vzťahy, ešte nemusí byť víťazná (scenáre 2 a 3). A keby naozaj nebola, šlo by o dôsledok systémovej úchylky, ktorá slovenskú politickú triedu neustále máta; ide o porcovanie všetkých funkcií podľa koalično-opozičnej šablóny. Nič proti tomu, ak sa rozhoduje o postoch vo výkonnej a zákonodarnej moci, teda tam, kde k deleniu moci dochádza priamo z výsledku volieb. Tu je politické delenie dokonca povinné. Pre obsadzovanie ústavných postov, ktoré ležia mimo exekutívy a legislatívy, sú dohody politického typu v rámci iba jedného z táborov nevhodné. NKÚ, NBS, prokuratúra, ombudsman, atď. nemajú patriť ani koalícii, ani opozícii, ich správna poloha je úplne mimo politickej moci.
To sa stopercentne vzťahuje aj na ústavný súd, kde sa však tiež pokračuje v aplikácii politického kľúča. Po Ladislavovi Oroszovi, ktorý prešiel už prvým kolom, patrí medzi kandidátov na jedno z troch nových miest sudcov aj Peter Kresák. Je to nesmierne kontraverzná kandidatúra; z jednej strany osobnosť politicky i ideologicky ťažko poznačená, zo strany druhej nepochybne odborník, dá sa povedať, že v SR absolútna špica. Je Kresák vhodným kandidátom? Toť rébus, dokonca aj z morálneho hľadiska; keď bol ako jeden z autorov novely ústavy obviňovaný, že s Oroszom navrhujú zvýšenie počtu ústavných sudcov len preto, aby sa potom do Košíc nechali zvoliť, Kresák opakovane prisahal, že je to "nezmysel", "absurdné", a pod. Vida ho dávida - a je tam.
Teda uvidíme - dnes je v NR SR superutorok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.