Prodi odmieta spájať prijatie Slovenska do EÚ a NATO
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi včera na stretnutí so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom v Bruseli pochválil Slovensko za pokrok
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
v príprave na členstvo v Európskej únii a odmietol spájať prípadné nepozvanie SR do NATO s rozšírením EÚ.
"Nie, nie, nie, nesúhlasím. Prosím, ide o dve cesty, nemiešajte ich," odpovedal Prodi na otázku, či zdieľa obavy niektorých slovenských politikov, že v prípade nepozvania SR do NATO stratí krajina dôveryhodnosť aj pre EÚ. Tieto obavy vyjadril nedávno napríklad minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Podľa komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena dnes nikto nepochybuje o tom, že Slovensko môže byť členom medzi prvými v roku 2004. "Slovensko je vynikajúcim príkladom toho, ako funguje princíp dobiehania a diferenciácie," vyhlásil komisár.
Premiér Dzurinda na stretnutí oboch predstaviteľov EK ubezpečil, že Slovensko ani vo volebnom roku nepoľaví v úsilí na ceste do EÚ. "Napriek tomu, že rok 2002 je rokom volebným, vystupňujeme naše úsilie tak, aby sme negociácie s úniou do konca tohto roka úspešne zavŕšili," vyhlásil Dzurinda na spoločnom brífingu s Prodim a Verheugenom.
Premiér obom ponúkol aj odhad povolebného vývoja na Slovensku. "Ponúkol som svoj odhad štruktúry, ktorá vzíde po voľbách, štruktúry, ktorá zabezpečí parlamentnú väčšinu a ktorá nepovedie k žiadnym otázkam, ktoré by vládu spochybňovali a mohli by byť prekážkou pre náš vstup do únie alebo aliancie," povedal novinárom.
Aká to bude štruktúra, nechcel špekulovať. Pôjde však podľa neho o strany, ktoré "nevyvolávajú nedôveru doma ani v zahraničí, ktoré nie sú spájané s aktmi štátneho terorizmu a jasného konania proti demokracii".
Aj zo včerajších prieskumov verejnej mienky však podľa neho vyplýva, že "Slovensko má a nepochybne aj v septembri bude mať na to, aby takúto vládnu koalíciu bez strán, ktoré sú skompromitované a nedôveryhodné pre zahraničie, postavilo a postaví (ju)," uzavrel Dzurinda.