prezentovali včera poslanci NR SR Katarína Čižmáriková (nezávislá), Mária Sabolová (KDH), Ľubomír Andrassy (SDĽ) a Dušan Kovačič (SOP).
Vojenská letecká akadémia je podľa Andrassyho jednou z mála vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií na Slovensku, ktoré majú veľmi dobrý kredit nielen v Európe, ale aj v celosvetovom meradle. "Je to škola, ktorá poskytuje vysokoškolské vzdelanie uznávané vo všetkých krajinách Európskej únie," povedal Andrássy, ktorý je absolventom VLA. Podľa jeho názoru zrušenie školy by nenašlo podporu v parlamente.
Včerajšie zasadnutie akademického senátu, na ktorom sa poslanci zúčastnili, bolo reakciou na rozhodnutie ministerstva obrany zlúčiť Vojenskú leteckú akadémiu M. R. Štefánika v Košiciach a Vojenskú akadémiu v Litpovskom Mikuláši a vytvoriť Akadémiu obrany SR so sídlom Liptovskom Mikuláši.
Podľa Andrassyho rozhodovať o ďalšom osude školy pred októbrovým summitom Severoatlantickej aliancie v Prahe je predčasné. Ministerstvo obrany i vláda by mali počkať, či Slovensko dostane pozvánku do NATO, pretože v prípade nepozvania budú vzdelávacie potreby Armády Slovenskej republiky iné ako v prípade nášho vstupu, zdôraznil poslanec.
Ako uviedol rektor školy Miroslav Grega, akademický senát i vedenie školy si uvedomuje nevyhnutnosť transformácie armády a teda aj vysokého vojenského školstva. Vojenská letecká akadémia by však mohla aj na základe doterajších výsledkov a výborného zvuku v zahraničí plniť funkciu leteckého výcvikového centra pre krajiny strednej Európy. Podľa jeho názoru však bude potrebné najskôr objektivizovať potreby vysokoškolsky vzdelaných ľudí v armáde na základe výsledkov prístupového procesu Slovenska do euroatlantických štruktúr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.