expozície Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Nejde však o originál, ale o vernú repliku lavice, na ktorej si útrapy bičovania vyskúšali herci i členovia štábu, ktorý v roku 1963 natáčal poslednú verziu filmového Jánošíka.
"Dereš tesne po premiére filmu múzeum odkúpilo od vtedajších štúdií Koliba," hovorí sprievodkyňa expozíciou, historička Ružena Antolová. "My sme k nemu doplnili ďalšie kópie mučiacich predmetov, ktorými ešte začiatkom 19. storočia súdy v Liptove vymáhali z obvinených priznania."
Návštevníci tu nájdu svetoznámy škripec, na ktorom podľa dochovaných údajov trpel aj legendárny Jánošík, španielsku topánku či palečnici, ktorá zlodejom zvierala prsty. "Justifikačné kliešte slúžili zasa na vytrhávanie jazyka klamárom," dodáva historička.
Nejjednoduchším spôsobom mučenia tých dôb bolo ale opaľovanie ohňom. V expozícii je množstvo pochodní, smolníc i obyčajných svietnikov.
Zrejme posledným človekom, kterého podobnými predmetmi v Mikuláši mučili, bol podľa dochovaných údajov zbojník Tatarka. Ten bol na neďalekom vrchu Šibeničky obesený v roku 1829.
"Dnes sa týchto predmetov neobávajú nielen dospelí, ale ani malé deti," hovorí Antolová. Podľa nej práve mladí ľudia a školské výpravy tvoria podstatnú časť návštev. "Podľa ohlasov pedagógov, ktoré zaznejú pri návštevách, by však práve dereš a oných povestných 'päťadvadsať' často radi využili vo výchovnom procese," smeje sa sprievodkyňa.
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.