Svinia- Pracovný výjazd podpredsedníčky vlády SR pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej včera pokračoval v Prešovskom kraji.
Cieľom návštevy v okresoch Prešov a Sabinov, kde navštívila obce Svinia, Ostrovany, Jarovnice a Hermanovce, ktoré sa uchádzali o prostriedky z Európskej únie aj štátnych fondov na výstavbu infraštruktúry, bolo zmapovať reálnu situáciu. Spoločným rébusom pre všetkých starostov je totiž vysporiadanie pozemkov k výstavbe a práve o nich sa chcela podpredsedníčka M. Kadlečíková informovať osobne, pričom navštívila aj jednotlivé rómske osady.
Takmer hodinu sme včera na jej príchod čakali vo Svinej. Ako sme sa dozvedeli od zdroja, ktorý nechcel byť menovaný, dôvodom meškania bolo ošetrenie malého zranenia v niektorom z prešovských zdravotníckych zariadení. Ľudia z jej sprievodu nám to síce oficiálne nepotvrdili, ale údajne sa udrela o dvere bavoráka, keď vyberala jogurty pre rómske deti. Návštevu však neprerušila, zašla aj do osady, kde rozdala deťom čokolády, ale zaujímala sa aj o výsledky práce humanitárnych organizácií v osade.
Zaujímalo nás, aké sú jej doterajšie skúsenosti z pracovnej cesty a či verí v úspešnosť realizácie projektov. "Zatiaľ sme prešli desať obcí a videli sme, že Rómovia sú v zložitej situácii. Len v jednom prípade sme boli rozčarovaní a povedali sme si, že keď niekto kresťanskú lásku deklaruje, tak nech ju deklaruje všetkým ľuďom, teda aj Rómom. V tom jednom prípade sa o nich totiž nikto nestará. Vo všeobecnosti sú nezamestnaní, žijú v uzavretých osadách a bez pomoci nemajú veľa šancí vrátiť sa do spoločnosti. Pripravené projekty prinášajú cez budovanie infraštruktúry zdravie do osád," povedala nám, ale nekonkretizovala, z ktorej bola taká rozčarovaná.
Faktom je, že vo Svinej problém s pozemkami doslova rozdelil dedinčanov na dva tábory a väčšina vlastníkov ich obci odmieta predať. Je teda reálne, že termín na vysporiadanie nestihnú. Nie je tajomstvom, že to nie je jediná obec, ktorá má takýto problém so známymi vlastníkmi. Ľahšiu situáciu majú starostovia, kde ide o štátnu pôdu, alebo pozemky neznámych vlastníkov. Opýtali sme sa teda, či v prípade, že obce nestihnú do stanoveného termínu zabezpečiť pozemky, prídu o vyčlenené prostriedky, alebo ich pridelia iným obciam.
"Nechceme o tie peniaze prísť, možno len v jednom prípade uvažujeme o tom, že prostriedky pridelíme inde. Tieto problémy sú v takom stave, že ich vieme zvládnuť. Územné rozhodnutie a stavebné povolenie musí byť vo všetkých obciach dosiahnuté k 30. septembru. Potom vznikne predpoklad, že sa začne stavať k 1. marcu 2003. Slovenský pozemkový fond prisľúbil, že nám pomôže všetky vlastnícke problémy vyriešiť cez štátnu pôdu," vysvetlila.
Nevyhla sa však ani iným prekvapeniam. V niektorých obciach sa totiž stretla s tým, že starostovia predbehli udalosti a nielenže už majú pripravený projekt, ale začali už aj stavať cez konkrétne dodávateľské firmy. "To nám Brusel nedovolí. My musíme rešpektovať pravidlá PHARE a výberové konanie podľa ich podmienok."
Riaditeľka odboru koordinácie projektov na Úrade vlády SR Kinga Novotná, ktorá má na starosti konkrétny projekt budovania infraštruktúry pre rómske osady nepripustila možnosť, že by sa vysporiadanie pozemkov vo Svinej, či v inej obci nepodarilo. Podobne reagovala aj generálna riaditeľka Sekcie ľudských práv a menšín pri Úrade vlády SR Jana Kviečinská. "Nebolo by správne, keby niekto z Bratislavy chodil presviedčať ľudí, aby pozemky predali. To je úlohou starostu, ale my mu môžeme pomôcť cez pozemkový fond. Vysporiadanie by malo byť ukončené do konca apríla a v niektorých obciach je už čiastočne pripravené."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.