obedňajších hodinách. Zhorel pri ňom ten istý senník, ktorý podpálil neznámy páchateľ koncom júna minulého roku. Kým vlaňajšia škoda nepresiahla 200-tisíc korún, tohtoročný požiar zničil zariadenie za 1,17 milióna korún.
"Práve sme rokovali na výročnej schôdzi družstva v miestnom kultúrnom dome, keď nám prišli oznámiť, že horí senník. Na hospodárskom družstve bol v tom čase len strážnik a chlapec, ktorý pomáhal pri ovciach. Ten zbadal plamene a utekal to ohlásiť. Ak by sme nemali schôdzu, bol by dvor plný zamestnancov," povedal predseda PD Miloslav Gál.
Zhodou okolností, alebo práve preto, založil neznámy podpaľač dve ohniská. Jedno v senníku, kde pracovníci uložili 67 ton sena a 23 ton slamy. Druhé v susediacej budove. Z objektu na výrobu granúl ostala v pôvodnom stave len polovica.
"Už vlani som si myslel, že je to prvý a posledný požiar. Ťažko niekoho podozrievať. Možno sa niekto na nás hnevá. Neviem, čo si mám o tom myslieť," s počudovaním krúti hlavou predseda.
Pri senníku na konci hospodárskeho dvora sa pohybujú zamestnanci len pri odvoze sena. Hoci je areál obohnaný plotom, predseda sa domnieva, že "pred zlodejom a pyromanom dvor neuchráni".
V senníku s kovovou konštrukciou uskladňovali seno, ktoré nakúpili pre jahňatá a teľatá do zásoby. "Keď sme prišli na hospodársky dvor, z budovy šľahali vysoké plamene. Prví prišli dobrovoľníci z Vlachova, za nimi Dobšinčania a profesionáli z Rožňavy. Za pol hodinu mali požiar pod kontrolou, ale zo senníka sa dymilo ešte aj včera. Tak, ako vlani, aj teraz nás čaká oprava strechy. Kusy prehriateho eternitu padajú zvrchu kedykoľvek," hovorí M. Gál.
Po tohtoročnom požiari musí prejsť opravou aj vedľajšia budova. V najbližšej budúcnosti bude predseda investovať do nákupu sena vyše 200-tisíc korún. Vedenie družstva zároveň uvažuje nad inštaláciou bezpečnostného kamerového systému.
Rozsiahly požiar v družstve bol zatiaľ posledným v obci. Dedinčania však každoročne zasahujú pri ohňoch, ktoré zakladá podpaľač väčšinou v hospodárskych budovách, alebo na majetkoch starších ľudí. Kým v dedine horí medzi 21. až 23. hodinou v noci, na družstve aj za bieleho dňa.
"Vlani sme chceli vytvoriť hliadky, ktoré by strážili obec pred podpaľačom. Problém je v tom, že nedokážeme predpokladať, kedy a kde začne horieť. Máme len indície, že by to mohol spôsobovať ten istý páchateľ. Posledné štyri roky u nás horí pravidelne," uviedol starosta Vlachova Viliam Klobušník.
Obecné zastupiteľstvo sa v najbližších dňoch bude zaoberať nielen požiarmi, ale aj efektívnymi riešeniami. Vlani obec zakúpila cisternu. "Príčinu požiarov sme však neodstránili," dodal starosta.
Vlachovským požiarom sa zaoberá aj Okresný úrad vyšetrovania Policajného zboru v Rožňave, ktorý začal trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.