druhov rakoviny, predovšetkým prsníka, pľúc a hrubého čreva. O príčinách tohto javu, ale aj ďalších otázkach súvisiacich s prevenciou a liečbou rakoviny hovoríme s MUDr. Jozefom Roškom, primárom oddelenia onkológie a rádioterapie NsP Š. Kukuru v Michalovciach.
Môžeme vysoký výskyt nádorových ochorení napríklad v okrese Michalovce dať do priamej súvislosti s tzv. trojuholníkom smrti?
- Pri nádorových ochoreniach nemôžeme nikdy jednoznačne povedať, že príčina je iba tá či tá. Vždy ide o komplex činiteľov, pri ktorom treba brať do úvahy najmä životný štýl, biológiu človeka a životné prostredie. Odborníci tvrdia, že napríklad životný štýl ovplyvňuje zdravie ľudí až 43 percentami, biológia človeka 25 percentami a životné prostredie 19 percentami. Keďže je preukázané, že Zemplín patrí k enviromentálne najzaťaženejším oblastiam Slovenska, nemožno vylúčiť vplyv tohto životného prostredia aj na výskyt nádorových ochorení. Tie však majú stúpajúcu tendenciu nielen na Slovensku, ale vo svete vôbec. Vzhľadom na celoslovenský vývoj je však dynamika nárastu nádorových ochorení v Zemplíne výraznejšia. Kým v roku 1985 sme diagnostikovali 395 nových zhubných nádorov, vlani to už bolo 560. Celú situáciu ešte zhoršuje fakt, že v ostatných rokoch stúpa počet pokročilých nádorov. To znamená takých, ktorých prvé príznaky zanedbal nielen pacient, ale niekedy, bohužiaľ, aj lekár prvého kontaktu.
Možno ešte stále nie je dosť zdravotníckej osvety, ale ako je možné, že taká vec ujde lekárovi prvého kontaktu?
- Je to dosť zložité, myslím si, že svoju úlohu zohráva aj transformujúce sa zdravotníctvo. Niektorí súkromní lekári možno ťažkosti pacienta podcenia, alebo sa najprv rozhodnú ho preliečiť, neviem, dosť ťažko sa mi odhaduje prečo niekto koná tak alebo tak. Čo sa týka pacientov, možno, že určitú negatívnu úlohu zohráva aj celková spoločenská klíma, zlé sociálne položenie niektorých vrstiev obyvateľstva. Majú množstvo iných problémov a preto možno ten zdravotný, pokiaľ nie je celkom naliehavý, bagatelizujú. Je tu však jedna výnimka. Za ostatných 5 až 6 rokov sa pozitívne zmenil pomer pokročilých a včasných nádorov prsníka. Dnes k nám prichádzajú ženy väčšinou včas, s nádorom v prvom a druhom štádiu, teda aj ich prognóza je na rozdiel od minulosti oveľa lepšia.
Hovorme o šanci pacienta vyhrať boj so zákernou chorobou. Nesporné je, že výrazne ju zvyšuje včasná diagnostika a kvalitná liečba. To prvé je prevažne v rukách pacienta, to druhé závisí od viacerých okolností. Dnes predovšetkým od peňazí na lieky, ktoré sú veľmi drahé.
- Faktom je, že vzhľadom na pokrok v medicíne, ktorý je za ostatných 10 až 15 rokov zvlášť výrazný, dokážeme dnes zachrániť viac pacientov ako predtým. Operácie sú menej zmrzačujúce, rádioterapia cielenejšia, chemoterapiu dopredu posunuli novogeneračné cytostatiká, obrovský rozvoj zaznamenala imunoterapia. Pravda, tá najmodernejšia liečba nie je pre nás vždy dostupná z finančných dôvodov. To je však problém nielen náš, ale všetkých nemocníc na Slovensku. Z hľadiska metodiky liečby postupy u nás a v západnej Európe či v USA sú v zásade rovnaké. Najmä pokiaľ ide o štandardnú liečbu. Nožnice sa však roztvárajú hlavne pri možnostiach liečby neskorších štádií choroby, keď prichádzajú do úvahy už spomínané veľmi drahé novogeneračné cytostatiká.
Chudobnému zostáva nádej, že mu možno pomôže Pánboh, bohatému dajú šancu jeho peniaze...
- Neverte tomu. Každý lekár sa snaží urobiť pre pacienta všetko, čo je v ľudských silách. Pre nás je vzácny život každého človeka a nerozlišujeme, či jeho peňaženka je taká či hentaká. Za peniaze sa dá možno získať lepšia izba v nemocnice, s televízorom, možno aj krajší úsmev personálu, ale s kvalitou liečby to nemá nič spoločné. Keď pacientovi nedokážeme pomôcť u nás, odporučíme ho na špecializované pracoviská do Bratislavy. Nikoho sme nenechali a nenecháme napospas chorobe. Sme tu preto, aby sme sa spolu s ním pokúsili ten ťažký boj vyhrať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.