prípade ak nový Zákonník práce nevstúpi do platnosti od prvého apríla tohto roku," potvrdila nám predsedkyňa okresnej organizácie OZ PŠaV Ľudmila Rochová.
Dôvod, prečo sú naši učitelia a ostatní pracovníci rezortu školstva a vedy odhodlaní pristúpiť až ku krajnému riešeniu, je prostý. Na spomínanú novelu najdôležitejšieho zákona pracovného práva, sú naviazané aj zákony o štátnej a verejnej službe, ktoré majú priamy vplyv na "akceleráciu" ich platov. Olej do ohňa preto prilievajú niektoré vyhlásenia členov vlády a Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky o tom, že platnosť Zákonníka práce je potrebné oddialiť.
"S takýmito vyjadreniami rozhodne nemožno súhlasiť. Prvoaprílový termín je pre nás doslova životne dôležitý. Ak sa platnosť spomínanej právnej normy oddiali, čo i len o mesiac, bude to mať vplyv na finančné ohodnotenie všetkých našich pracovníkov," tvrdí Ľ. Rochová. Odvoláva sa pritom na fakt, že rezortné mzdové ohodnotenie sa odvíja od schválenia kolektívnej dohody. "Vyjednávanie nášho zväzu s rezortným ministerstvom začína v máji a je preto veľmi dôležité, či sa naň už bude, alebo nebude vzťahovať, nový Zákonník práce. Výsledok týchto rokovaní pritom bude mať priamy vplyv na jednotlivé kolektívne zmluvy, uzavreté medzi školami a ich zamestnancami. Vieme, že ani tento zákon nevyrieši súčasné, až neúnosné, zaostávanie platov našich zamestnancov k priemernej mzde v národnom hospodárstve. No v každom prípade, by to mohol byť krok dopredu a pre jeho realizáciu sú členovia nášho odborového zväzu, odhodlaní siahnuť skutočne aj k nátlakovým riešeniam," dodala na záver Ľ. Rochová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.