rukojemníkov. Bush zaujal tento postoj aj napriek rezervovanému postoju lídrov arabských štátov k úsiliu Washingtonu zvrhnúť irackého diktátora Saddáma Husajna.
Počas včerajšej návštevy štátu Missouri Bush odpovedal na otázky novinárov na margo reakcií lídrov arabských štátov, ktorí viceprezidentovi USA Richardovi Cheneymu naznačili, že USA by sa mali viac usilovať nájsť riešenie palestínsko-izraelského konfliktu, a nie sa starať o Irak. "Oceňujem ich rady a my budeme s nimi spolupracovať a hovoriť...ale keď som hovoril o osi zla, povedal som jasne to, čo si myslím a čo už nemôže byť jasnejšie," zdôraznil Bush.
Cheneyho cesta po Blízkom východe preukázala, že pokiaľ ide o irackú otázku sú USA s ich radikálnym postojom k Iraku osamotené. Cheney totiž narazil na silný odpor u arabských spojencov USA, keď im predostrel myšlienku o začatí vojenskej operácie v Iraku. Rezervovaný postoj k návrhu majú najvyššie politické kruhy v Egypte i v Jordánsku. Rovnako reagoval aj najväčší spojenec USA v Perzskom zálive - Saudská Arábia.
S výnimkou Londýna majú výhrady k americkej vojenskej operácii v Iraku aj európski spojenci.
Autor: O'Fallon (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.