Vyhliadky roľníkov v kandidátskych krajinách sa ich vstupom do EÚ zlepšia
Tým sa EK utvrdila vo svojom presvedčení, že ani poľskí roľníci a ani roľníci v iných nových členských krajinách v nijakom prípade nebudú môcť dostávať dotácie v plnej výške od prvého dňa členstva ich krajín v EÚ. Tie by nielen rozvrátili rozpočet EÚ, ale znamenali by aj vysoký rast príjmov (roľníkov), čo by viedlo k výraznej sociálnej nerovnosti v nových členských krajinách únie a k znemožneniu uskutočnenia nevyhnutných reforiem. Aj bez priamych subvencií do roku 2007 príjmy roľníkom vzrastú asi o tretinu, a to len zavedením opatrení na podporu trhu.
Výsledok je jednoznačný, povedal podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung poľnohospodársky komisár EÚ Franz Fischler, členstvo v EÚ vytvára roľníkom nových krajín výrazné výhody, avšak len vtedy, ak dokážu zachovať výrobné normy EÚ. V záujme toho budú musieť výrazne reštrukturalizovať chov zvierat. F. Fischler nepriamo varoval poľských roľníkov, ktorí odmietajú najnovšie návrhy EK na dosiahnutie kompromisu a chcú zostať mimo EÚ, že "vyhliadky producentov mlieka a hovädzieho mäsa, ktorí zostanú mimo únie, sú zlé".
Štúdia poukazuje na to, že priame dotácie v istej výške sú nevyhnutné, aby sa stabilizovali príjmy roľníkov. Na druhej strane sa tiež javí, že priame dotácie v takej výške, v akej ich dostávajú roľníci v EÚ, by viedli k tomu, že českí alebo maďarskí roľníci by mali náhle dvakrát také príjmy ako priemerní zamestnanci. Preto by mali na priamych subvenciách získavať roľníci menej ako ich kolegovia v terajšej EÚ.
Integráciou spoločného trhu dôjde k špecializácii európskeho poľnohospodárstva. Konštatuje to štúdia a uvádza, že krajiny strednej a východnej Európy by sa mali venovať rastlinnej výrobe a krajiny pätnástky chovu dobytka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.