Medzinárodná jednotka SFOR začala včera v Bosne druhú etapu zhadzovania takzvaných K
Stabilizačné sily distribúciou kópií zatykačov na Karadžiča pomáhajú programu americkej vlády pod názvom Odmena za spravodlivosť. Akcia sa sústredila na oblasť bosnianskosrbských miest Srebrenica, Vlasenica a Han Pijesak.
Letáky, ponúkajúce odmenu do päť miliónov dolárov za informácie vedúce k zatknutiu Karadžiča, majú na jednej strane fotografiu bývalého lídra a informácie o programe. Druhú stranu tvorí farebná fotokópia bankovky v hodnote 50 konvertibilných mariek, bosnianskej meny.
Jednotka SFOR sa 28. februára a 1. marca bezúspešne pokúsila Karadžiča zatknúť pri rozsiahlej akcii v oblasti východobosnianskej obce Čelebiči neďaleko hraníc s Čiernou Horou.
Svetový zväz Maďarov sa kvôli Benešovým dekrétom obracia na subjekty OSN a EÚ
Budapešť (TASR) - Svetový zväz Maďarov (MVSZ) upozorní Komisiu OSN pre ľudské práva na neudržateľnosť Benešových dekrétov, odznelo včeraa na medzinárodnej tlačovej konferencii najvyššieho predstaviteľa tejto organizácie Miklósa Patrubánya v Budapešti.
Predseda Regiónu Karpatskej kotliny MVSZ Imre Borbély informoval prítomných novinárov o obsahu listu, ktorý predsedníctvo zväzu adresovalo komisárovi EÚ pre jej rozšírenie Günterovi Verheugenovi a v ktorom signatári vyjadrili výhrady voči jeho výroku: Benešove dekréty sa netýkajú Európskej únie, pretože vznikli pred jej zrodom.
Signatári v otvorenom liste pripomínajú, že Benešove dekréty vyhlásili príslušníkov nemeckej a maďarskej menšiny v bývalom Československu za nepriateľov a vinníkov. "Aj Hitlerove vražedné dekréty sa zrodili pred vznikom únie, ale nikto nemá pochybnosti o tom, že sa neuplatňujú v právnom poriadku Nemecka - člena únie," konštatuje sa v dokumente.
O sankciách Commonwealthu proti Zimbabwe
Londýn/Harare (TASR) - V Londýne sa včera popoludní začala schôdza troch popredných reprezentantov britského Spoločenstva národov (Commonwealth), ktorí majú rozhodnúť o prípadných sankciách proti Zimbabwe po kontroverznom opätovnom zvolení Roberta Mugabeho za prezidenta tejto bývalej britskej kolónie.
Zomrel strojca víťazstva komunistov
Hanoj (TASR) - Generál Van Tien Dung, jeden z hlavných strojcov víťazstva komunistov vo vojne vo Vietname, zomrel v nedeľu v Hanoji vo veku 85 rokov. Oznámil to včera nemenovaný vojenský predstaviteľ.
Generál Dung bol vrchný veliteľ Ho-či-minovej kampane - 55-dňovej ofenzívy komunistov, ktorá viedla k pádu Saigonu, 30. apríla 1975, čo znamenalo koniec vojny vo Vietname. Saigon, predtým hlavné mesto Južného Vietnamu, následne premenovali na Hočiminovo Mesto podľa vietnamského revolučného hrdinu.
Dung potom ustanovil sviatok Veľkého jarného víťazstva. Bol to koniec 30 rokov trvajúcej vojny, ktorá priniesla porážku koloniálneho Francúzska, USA a nakoniec juhovietnamskej vlády, podporovanej Washingtonom. Po vojne Dung zastával funkciu ministra obrany, no musel odísť z politbyra strany v roku 1986 po tom, čo sa postupne začal dostávať mimo záujem verejnosti.
Do novej väznice v polovici apríla
Washington (TASR) - Asi 300 väzňov z americkej základne Guantánamo na Kube prevezú v polovici apríla z terajšieho provizória do novej väznice Delta Camp. Informoval o tom v noci navčera hovorca väznice pre afganských väzňov Steve Cox.
Predpokladaní členovia teroristickej siete al-Káida a príslušníci hnutia Taliban sú teraz väznení tábore X-Ray v malých celách so strechou, ale bočné steny tvoria mreže. V novej väznici budú všetky štyri steny ciel murované. Spočiatku tam bude 408 väzňov, ale neskôr sa ráta s umiestnením do ciel do 2000 väzňov.
Cox informoval, že protestná hladovka zadržiavaných sa na Guantáname skončila, i keď priznal, že traja väzni ešte stále odmietajú prijímať potravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.