občanov. Stretnutie zvolala riaditeľka odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie na Ministerstve životného prostredia SR Ing. Viera Huskova na podnet občanov mesta Prešov. Tí totiž žiadali, aby ministerstvo pred definitívnym povolením druhej etapy výstavby Nábrežnej komunikácie rozhodlo, že je potrebné posúdiť aj vplyvy na životné prostredie podľa zákona č. 127/1994, tzv. EIA. Územné rozhodnutie pre Nábrežnú komunikáciu bolo totiž vydané ešte v roku 1998, keď zákon nevyžadoval také posúdenie, ale dikcia novely hovorí o tom, že posúdenie vplyvov na životné prostredie by sa malo urobiť ešte pred vydaním územného rozhodnutia.
Kým v dotknutých občanoch celý proces prípravy výstavby Nábrežnej komunikácie, akým postupovali štátni aj samosprávni úradníci, vyvolal obavy, či sa budú skutočne zaoberať aj negatívnymi vplyvmi na život Prešovčanov, kompetentní mali iný názor. Od riaditeľa Investorského útvaru Slovenskej správy ciest Jozefa Uebersaxa, zástupcov Dopravoprojektu, štátnych úradníkov na krajskej a okresnej úrovni, až po zástupcov mesta Prešov, všetci zhodne tvrdili, že nevidia žiadny problém. Konštatovali, že všetko je dobre naprojektované, bolo a je v poriadku a ak sa aj objavili nejaké chyby, tak len formálneho charakteru. Faktom však ostalo, že ich rozhodnutia pri vyvlastňovaní spochybnil prokurátor, že na porušenie zákonných ustanovení upozornilo ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a zrušilo vtedy vydané stavebné povolenie, že rozporom v zákone sa bude zaoberať aj Ústavný súd v Košiciach.
"Z hľadiska našich kompetencií sme hovorili o územnom rozhodnutí, v ktorom sú stanovené určité podmienky. Napokon, v podnete išlo o posúdenie vplyvov na životné prostredie, a to urobila Ing. Vodzinská, hoci nie podľa súčasne platných pravidiel a situáciu nanovo posúdil aj hygienik. V rámci ochrany obyvateľov boli navrhnuté protihlukové steny. Ľudia vedeli, že tam budú bývať za zmenených podmienok. Nikto z nich nedeklaroval, že sa chce odsťahovať," povedala nám po rokovaní Kristína Hakučová z odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove.
Všetci zúčastnení v závere konštatovali, že vtedy posúdené vplyvy na životné prostredia ľudí sú akceptovateľné aj v súčasnosti.
"Riaditeľka Viera Huskova nám poradila, aby sme sa zapojili do stavebného konania, a tak ustriehli, alebo pripomienkovali proces. Zo strany ministerstva nevidí žiadnu legislatívnu možnosť, ako by sa do toho mohla zapojiť. Odôvodnila to tým, že asi by sa zistilo iba to, čo je už známe po územnom rozhodnutí," povedal nám za občanov Richard Drutarovský.
"Ako pozitívum vnímam to, že sa toto stretnutie vôbec uskutočnilo. O problémoch treba diskutovať, lebo s občanmi sa tu doteraz hovorilo len na takej úrovni že, dôverujte nám, všetko bude dobré," dodal Drutarovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.