Tento rok sa k nim po dlhšej odmlke pripojila firma z Rimavskej Soboty.
Keďže majoritným vlastníkom sabinovského bitúnku je Talian Carlo Siciliani, drvivá väčšina produkcie putuje na taliansky trh. Na stoloch talianskych gurmánov nesmie chýbať tradičná jahňacina v čase veľkonočných sviatkov, a tak zamestnanci Agrokombinátu už celý týždeň vykupujú jahňatá od chovateľov a vypravujú kamióny so spracovaným mäsom.
"Prvý kamión sme vypravili 13. marca a do dnešného dňa sme vyexpedovali okolo 16 tisíc kusov. Do Veľkej noci vyvezieme bez problémov zhruba 30 tisíc. Po sviatkoch pripravíme ďalšie 3-4 kamióny z malých jahniat, ktoré teraz nie sú vhodné na porážku," povedal nám včera riaditeľ Anton Kocúrko.
Práve v čase našej návštevy sme sa stali svedkami preberania zásielky tisícky jahniatok z Moldavy. Už na prvý pohľad bolo jasné, že ide o chov, ktorému nechýbala starostlivosť, veď pri vstupnej kontrole veterinári nevyradili ani jediné z nich. Išlo o 2,5-mesačné jahňatá. Zaujímalo nás, s akým ziskom môžu títo chovatelia počítať. Riaditeľ Kocúrko netajil, že ide o kvalitný chov a bez DPH pôjde zhruba o 1,5 milióna korún. Platia v hotovosti, a tak sa dodávatelia nemusia obávať, že za svoju tvrdú prácu nebodaj nedostanú zaplatené.
Medzi ostatných väčších dodávateľov A. Kocúrko zaradil chov z Dolného Kubína, Oravy, Kľuknavy v okrese Spišská Nová Ves, ale aj domácich, najmä z poľnohospodárskych podnikov v Jarovniciach, Kapušanoch, Širokého či Bertotoviec, ktorí jednotlivo dodajú okolo 600 až 900 kusov. Neodmietnu však ani menších dodávateľov.
O pracovnom vyťažení nás nemusel nikto presviedčať, ale zaujímalo nás, koľko ľudí musí zvládnuť tento nápor práce.
"Stálych zamestnancov je deväť, ale teraz tu pracuje na dohodu asi 60 ľudí. Pracujeme 24 hodín denne od preberania živých jahniat, porážky, až po naloženie vychladeného mäsa do kamiónov. Medzi zmenami sa musí urobiť dezinfekcia, takže je tu stály kolotoč," vysvetlil.
Každý deň sa podľa harmonogramu na bitúnku striedajú veterinári z Regionálnej veterinárnej správy v Prešove. Keďže sme medzi pracovníkmi počuli aj taliančinu, zaujímalo nás, či tu má zastúpenie aj majoritný vlastník. Podľa slov predsedu je tu v sezóne vždy Genaro Luidice, ktorý dozerá na kvalitu mäsa.
Opýtali sme sa, s akým sezónnym obratom rátajú tento rok po vlaňajších trochu problematických skúsenostiach s poplašnými správami o slintačke a krívačke.
"Vlani sme predávali jahňacinu za 80, teraz je cena 105 korún za kilogram. Predpokladáme obrat okolo 45 miliónov korún, teda zhruba rovnaký ako vlani."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.