Schumacherom a Juanom Pablo Montoyom, totiž v Sepangu dokázali najlepšie zúžitkovať nielen svoj potenciál, ale aj stávajúcu situáciu a po takmer šiestich rokoch si znovu zapísali dvojité víťazstvo (GP Portugalska 22. 9. 1996 ). Prvé pre spojenie BMW-Williams.
Preteky poznamenala kolízia v prvej zákrute medzi Michaelom Schumacherom a Montoyom, ktorá Nemca prinútila zastaviť v boxoch (výmena predného krídla) a pre Kolumbijčana znamenala diskutabilnú penalizáciu (musel prejsť depom bez zastávky!?). No a zatiaľ čo obaja hlavný favoriti sa potom pomaly predierali znova dopredu, na čele sa usalašila dvojica Barrichello a Ralf Schumacher. Najprv sa zdalo, že šancu z rúk nepustí Brazílčan, no po dvadsiatom prvom kole (jeho prvá PIT STOP) prezradil svoju stratégiu dvoch zastávok a do sedla posadil Ralfa Schumachera, ktorému stačilo michelinky meniť iba raz (v 31. kole). Rubens sa ešte svoj handicap pokúsil dobehnúť, no jeho motor to nevydržal a Ralf si pokojne pripísal štvrté víťazstvo v kariére. V záverečnej fáze pretekov sa do popredia opäť predrali aj "kohúti" z prvej zákruty a po veľmi slušnom výkone sa nakoniec Montoya i Michael Schumacher postavili na pódium vedľa Ralfa. V pretekoch úplne zlyhali mclareny, keď v pätnástom kole musel vzdať pre problémy s motorom Coulthard a o deväť kôl neskôr z rovnakých dôvodov aj Räikkonen. Z ich odstúpenia profitoval potom tím Sauber, ktorý piatym a šiestym miestom dokazuje, že to s obhajobou štvrtého miesta v Pohári konštruktérov myslí ozaj vážne (potenciál na to má).
Našej pozornosti by nemali uniknúť aj výkony dvoch veľkých automobiliek, ktorých meno sa tento rok objavilo na štartovej listine. Prvou je francúzsky Renault, ktorý sa do sveta F1 konečne vrátil oficiálne a naznačuje, že bude vážnym súperom tímu Petra Saubera v boji o štvrté miesto. Ak si uvedomíme, že skúsená automobilka nezačína od nuly ale s potenciálom niekdajšieho majstrovského tímu Benetton a skúsenosťami z vlaňajšej, povedzme si rovno, testovacej sezóny, tak sa veľmi čudovať ani nebudeme. Renault má všetko, čo tím s najvyššími ambíciami potrebuje a nebol by som prekvapený, ak by do dvoch rokov začal podkurovať aj tým najlepším. Nateraz je však škoda, že sa Buttonovi nepodarilo udržať tretie miesto (dve kolá pred koncom začali problémy s prednou nápravou). Tím volil správnu stratégiu jednej zastávky a pódium by bývalo zaslúženou odmenou po vlaňajšej krutej sezóne plnej poctivej práce, ktorú tím musel odviesť, aby bol tam kde je dnes.
Ešte zaujímavejší ako Renault je však podľa mňa japonský tím Toyota, ktorý v tejto sezóne v F1 začína od nuly. Tretia najväčšia automobilka na svete sa pri svojich plánoch vystúpiť na najvyšší olymp automobilového športu zriekla aj vynikajúceho tímu v MS značiek a jej austrálskemu debutu podriadila niekoľkoročnú prípravu. Výsledky predsezónnych testov však vôbec neboli konkurecieschopné a dávali tušiť, že tím bude najskôr bojovať o posledné miesta s tímom Minardi (čo vedenie v nemeckej centrále vôbec nepopieralo). O to prekvapivejšia je však skutočnosť. Skúsený Mika Salo dokázal Toyote doviezť bod už v prvých pretekoch a jeho stíhacia jazda za Webberom prezradila, že toyoty sú o triedu lepšie ako minardi. Viem, môžete namietať, že Austrália sa neráta, pretože k bodom Salovi pomohli aj mimoriadne okolnosti. V Sepangu však Toyota ako debutant dosiahla (hoci nebodovala) ešte výraznejší úspech, keď Fín v ostrej kvalifikácii zajazdil desiaty najrýchlejší čas (pred neho sa zo "zbytku sveta" dostali iba Heidfeld, Button a Fisichella)! Že to nebola náhoda dokázal potom v pretekoch piatym najrýchlejším kolom a najvyššou nameranou rýchlosťou! Poviem vám, pre debutanta viac ako slušná vizitka. Nateraz je ťažké odhadnúť ako sa situácia vyvinie ďalej, no jedno je isté už teraz. Pozorne by sme mali sledovať rast výkonnosti tak Renaultu ako aj Toyoty. Je totiž veľmi pravdepodobné, že o dva roky budú tam, kde je dnes Williams.
Výsledky 4. GP Malajzie: 1. R. Schumacher (williams) 1:34:12,912 h (197,680 km/h), 2. Montoya (williams) + 39,700, 3. M. Schumacher (ferrari) + 61,795, 4. Button (renault) + 69,797, 5. Heidfeld (sauber), 6. Massa (sauber), 7. McNish (toyota), 8. J. Villeneuve (bar), všetci 1 kolo, 9. Sato (jordan), 10. de la Rosa (jaguar), 11. Frentzen (arrows), všetci 2 kolá, 12. Salo (toyota), 13. Fisichella (jordan), obaja - 3 kolá. (PP: M. Schumacher 1:35,266 min., NK: Montoya 1:38,049 min v 38. kole. Viedli: 1. - 21. kolo - Barrichello, 22. - 31. k R. Schumacher, 32.-35. k. Barrichello, 36. - 56. k. R. Schumacher).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.