Podobne môžu dopadnúť i ich najbližší kolegovia. Podľa veliteľa útvaru v Humennom, kam vojaci patria, na útvare zatiaľ žiadne psychické problémy nezaznamenali a tak nebolo potrebné požiadať o lekársku pomoc.
Mimoriadne riziko v podobných prípadoch hrozí práve vojakom základnej služby. Podľa Viery Vlkovej, psychologičky z ministerstva vnútra sa u tých, čo prežili, môže vyskytnúť postraumatická stresová porucha.
Psychológovia z ministerstva už majú svoje skúsenosti, v roku 1999 poskytovali pomoc vojakom základnej služby, ktorí sa podieľali na odstraňovaní následkov povodní vo východoslovenských obciach.
"Postihnuté osoby trápia nočné mory, úzkosť, pocity strachu, potenie, triaška, ťažkosti s koncentráciou, nespavosť a emocionálna otupenosť. Príznaky môžu prerásť až k fyziologickým prejavom, ako sú bolesti hlavy, závrate a zažívacie ťažkosti," hovorí Vlková.
"Sme schopní a ochotní okamžite postihnutým pomôcť, najskôr nás však o to musia kompetentní požiadať."
Od začiatku roku platí rozkaz ministra o psychologickej príprave policajtov na mimoriadne situácie. Súčasťou má byť i systém odbornej pomoci v prípadoch, akými bola pondeľňajšia streľba pri obci Koromľa na východe Slovenska.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.