hrách (ZOH) v Salt Lake City, kde sa stretol okrem iného aj s niekoľkými členmi MOV a s predsedom MOV pánom Jacquesom Roggem, kde prejednal kandidatúru ZOH mesta Poprad v roku 2014. Mimo iného uvádza svoj názor, že Slovensko a naše mesto je schopné zorganizovať ZOH v roku 2014 v Poprade.
Názor nás občanov tejto republiky je však celkom iný, a preto využívame svoje právo i občiansku povinnosť vyjadriť sa k stanovisku primátora mesta Ing. Štefana Kubíka a to v nádeji, že žijeme v právnom štáte, ktorý dokáže zabezpečiť verejný záujem, keď sa podloží opodstatnenými a pravdivými argumentmi.
Verejná mienka nie je ku kandidatúre mesta Popradu ZOH 2014 naklonená. Prvé signály vyzneli nepriaznivo aj na minuloročné uznesenie vlády SR a na to vyhlásenie nášho mestského zastupiteľstva celkom logicky, veď vo viacerých oblastiach našej spoločnosti, či už v zdravotníctve (chorí na rakovinu nemajú lieky, sanitky chodia bez lekárov), školstve, dôchodkovom zabezpečení, veľká až 20% nezamestnanosť (ľudia žijú od podpory k podpore), únik mladých mozgov do zahraničia, v mládežníckom a vrcholovom športe, ale i v ekonomike hrozí kolaps. Právom sa vynára otázka, či je vôbec reálne pomýšľať na megalománsky projekt, aký predstavuje ten olympijský? Názory sa prikláňajú k tomu, že ide o vyhodené peniaze, respektíve o to, že sa na kandidátskom procese opäť dobre nabalí niekoľko ľudí.
Časť verejnosti mala negatívne stanovisko už po dvoch neúspešných kandidatúrach v rokoch 2002 a 2006, ktoré celkové stáli okolo 200 miliónov korún, pričom peniaze išli z korún našich daňových poplatníkov. Nám občanom to nič nedonieslo.
Ďalší fakt je, že v roku 2006 budú ZOH v Turíne, v 2010 je vážny kandidát Salzburg a Vancouver. Trikrát po sebe nemá šancu uspieť európske mesto.
Naši občania tvrdia, že región Poprad a Slovensko nie sú na takýto kolosálny projekt vôbec pripravené. Kandidatúra je vážna vec a nedá sa neopýtať, z čoho vybudujeme diaľnicu do Vysokých Tatier (čo je jedna z podmienok hodnotiacej komisie MOV), neexistujúce nákladné športoviská, kongresová hala, hotely, olympijská dedina, rôzne infraštruktúry, keď naša štátna pokladnica je už niekoľko rokov prázdna, štátny dlh ustavične narastá a občania na Slovensku si musia stále viac priťahovať opasky. Aj keď vstúpime do EÚ, nám EÚ potrebný kapitál na olympiádu 2014 určite nedá.
Ďalej je treba rozsiahle zmeny uviesť do našej legislatívy. Týka sa to výstavby nových športových areálov pre lyžiarov, sánkárov v regióne Tatranského národného parku (ťažký prípad, už niekoľko rokov neriešiteľný), rozvoj cestovného ruchu, pracovnú príležitosť pre mladú inteligenciu, ktorá ovláda cudzie jazyky (potreba veľkého množstva tlmočníkov rôznych svetových jazykov), aby sa zamedzila ich nežiadúca migrácia, sfunkčnenie letiska v Poprade (vláda SR to rieši už niekoľko rokov bezvýsledne) a podobne. Podľa názoru členov MOV, mesto, ktoré chce mať reálnu šancu kandidovať na ZOH, musí mať okolo roku 2006 päťdesiat percent športových zariadení - športovísk vybudovaných. Naše mesto už kandiduje po tretíkrát a nemá žiadne postavené športovisko a pri návštevách hodnotiacej komisie MOV sa len preukazuje tými istými projektmi, čo je o ničom. Hodnotíme to jednoznačne, nemáme na to.
Občania nášho mesta doporučujú vláde SR, aby sa zaoberala do konca volebného obdobia zlou ekonomickou situáciou, dať do poriadku ekonomiku, zabezpečiť ekonomickú stabilitu a trvalý hospodársky rast, ktorý by už konečne pocítili aj občania Slovenska, aby prehodnotila vlaňajšie uznesenie vlády SR, o ktoré sa opiera aj popradské mestské zastupiteľstvo, aby zrušila kandidatúru mesta Poprad na ZOH 2014 a nefinancovalo nové projekty, vycestovanie organizačného výboru na každú letnú a zimnú olympiádu (vraj získavanie skúsenosti s poriadaním ZOH) a tieto milióny radšej dala na rozvoj ekonomiky v našom štáte (na projekty využitia pracovných síl, na rozvoj podnikateľskej sféry v regióne Poprad, vybudovanie a dokončenie infraštruktúry, ako čističku v Matejovciach, úsek diaľnice D1 Mengusovce Jánovce v najkratšom termíne a obchvat mesta Poprad).
Olympiáda na Slovensku je realizovateľná možno po 20 rokoch, ak bude existovať reálny program dlhodobého rozvoja Slovenska, nemôže byť podmienený iba deklarovaním a propagáciou.
Ďalej doporučujeme vláde SR, aby sa venovala dlhodobému a systematickému procesu starostlivosti mládežníckeho, výkonnostného a vrcholového športu, či už lyžovaniu, hokeju, futbalu, motorizmu, ľahkej atletike a podobne. Čím bude vyššia hodnota dosiahnutých výsledkov, tým bude významnejší spoločenský dosah športu doma i v zahraničí.
Športovci očakávajú, že vláda SR bude ešte v tomto volebnom období usilovať o zavedenie jasných pravidiel pri podpore mládežníckeho, výkonnostného a vrcholového športu, vrátane prehľadného systému financovania. Je treba doteraz platný zákon č. 288/1997 Zb. z. o telesnej kultúre zmeniť. V tomto zákone nie sú dostatočné vyvážené a upravené vzťahy medzi štátom a subjektami športu, sponzoring, reklama a pod. Naši športovci potrebujú presné pravidlá financovania ich prípravy a materiálne zabezpečenie. Je nedôstojné, aby športovci, športoví činovníci chodili žobrať do rôznych reklamných agentúr, na súkromné firmy, aby si zabezpečili športovú prípravu alebo programované športové podujatie. Je potrebné, aby rôzne druhy športu a tiež motorizmus bol na Slovensku financovaný zo štátneho rozpočtu (výnosy z rôznych stávkových kancelárií) so samostatnou rozpočtovou kapitolou pre vrcholový šport. Podmienky na rozvoj športu by mal zabezpečiť nový orgán a to Štátny výbor pre šport pri vláde SR a nie Ministerstvo školstva SR. Tento orgán by mal byť zložený z funkcionárov vrcholových orgánov jednotlivých druhov športu vrátane motoristického športu. Problematika športu je vo väčšine vyspelých štátov (kde chceme aj my vstupom do EÚ patriť) upravená samostatným právnym aktom, u nás chýba efektívny systém riadenia, zodpovednosti a najmä kontrola športu. Čas nás predbieha, šport za ním bolestivo kríva.
Na záver dávame Mestskému zastupiteľstvu a primátorovi mesta dobrú radu, držme sa pri zemi, aby sily a peniaze, ktoré sa majú venovať príprave kandidatúry mesta Poprad pre ZOH 2014 sa venovali v našom meste pre rozvoj mládežníckeho športu, hokeja, futbalu, plávaniu, basketbalu, volejbalu, cyklistike, motoristickému športu, športovej gymnastike a pod., rekonštrukcie školských telocviční, výstavbe potrebnej športovej haly v Poprade, cyklistického chodníka do Kvetnice a z Popradu cez Sp. Teplicu do Svitu, rôzne športoviská na sídliskách Juhu, dráhy pre kolieskové korčule, motokárová dráha pre mládež, U rampy pre skateboardistov a pod. Je to veľmi potrebné v našom meste, aby naša mládež mala kde tráviť svoj voľný čas a nemusela sa potulovať po Námestí sv. Egídia a ničiť naše námestie.
Žiadame našich občanov, športovcov a našu mládež, aby sa vyjadrili k tomuto problému a navrhli rôzne námety na rozvoj mládežníckeho a výkonnostného športu pre naše mesto Poprad, aby kandidáti na poslancov v novembrových komunálnych voľbách do mestského zastupiteľstva mali rôzne námety na rozvoj športu do nového volebného programu mesta Poprad. Čakáme Vaše podnetné návrhy na stránkach našej tlače.
Autor: Oskár MELTZER
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.