Jaroslav Ferjo (na fotografii) a Jaroslav Baláž, ako aj Skaličana Ivičič. S tímom Dunaferr Dunaújváros sa stali majstri tejto krajiny, na čom mal veľkú zásluhu tiež Košičan Dušan Kapusta, tréner, ktorý sa prezentoval takouto skvelou vizitkou. Dunaferr si poradil vo finále s celkom Alba Volán Székesfehérvár, nad ktorým vyhral v sérii 4:2 na zápasy. Inak, Dunaújváros je lídrom v posledných sezónach, keď štyri razy získal majstrovský titul (predtým v rokoch 2000, 1998 a 1996).
V maďarskej lige môžu nastupovať traja cudzinci, v stretnutiach medzinárodnej Interligy až piati, ale Slováci do tejto kvóty nepatria, vzhľadom na to, že v týchto zápoleniach mala zastúpenie aj Dubnica. Z osemčlennej domácej elitnej súťaže sa rýchle vykryštalizovali favoriti na zlato. V základnej časti Dunaferr skončil druhý práve za finálovým rivalom, no v rozhodujúcich bojoch o prvenstvo, ktoré sa začali 4. marca, Dunaújváros lepšie finišoval. "Vlastne len tri mužstvá predstavujú kvalitu, ostatní sú skôr do počtu," poznamenal J. Ferjo, ktorý hájil svätyňu majstra. Je zaujímavé, že Székesfehérvár vyhral v základnej časti nad Dunaferrom nielen doma, ale aj u súpera. "Zdalo sa, že práve Alba Volán urobí maximum pre to, aby obhájil titul, no sme radi, že mu to nevyšlo a lídrom sme sa stali my. Pred sériou o konečné prvenstvo bol tento tím pasovaný za papierového favorita. Povedali sme si však, že urobíme všetko pre to, aby sme sa nakoniec tešili my. Tak sa aj stalo, vypli sme sa k maximu."
Pomaly sa už stalo tradíciou, že viaceré maďarské celky, hlavne špičkové, angažujú slovenské posily. V minulých ročníkoch na súpiskách figurovali Igor Gríger, Peter Veselovský, Vladimír Svitek. Keď prišiel na striedačku nový kouč Kapusta, pravdaže, začal sa obzerať po vhodných typoch, ktoré by mu pasovali do zostavy. Preto si vyhliadol i prešovské duo. Pred časom Jaro Ferjo naznačil, že keby dostal ponuku, zrejme by zostal aj naďalej, pravdepodobne návrh na predĺženie kontraktu neobíde zlatého kormidelníka, ktorý je inak asistentom trénera ďalšieho Slováka Jána Jaška pri maďarskej reprezentácii. Gólman Ferjo má 25 rokov a keďže už predtým dobre vychádzal s D. Kapustom, nebol ani prekvapený jeho návrhom na odchod za hranice. "Vedel, že v Prešove nebudem pokračovať, preto ma oslovil s tým, či by som nešiel do Maďarska. Keďže iné ponuky v tom čas neboli, nezaváhal som," poznamenal odchovanec HK VTJ Farmakol, ktorý ešte počas vojenčiny chytal v Trebišove. "Nikdy som neoľutoval svoje rozhodnutie. Maďarský hokej sa totiž derie svojou kvalitou dopredu. Hra mužstiev sa zlepšila, prínos zahraničných borcov je citeľný, pozitívne vplývajú na hernú úroveň. Rovnako tak naši tréneri urobili kus práce. Práve Slováci za kormidlom, medzi ktorých patril predtým i Róbert Spišák, zaviedli nový systém práce, ktorý sa približuje k tomu, čo prevláda v našom hokeji. Preto si myslím, že tunajší hokej bude napredovať aj v ďalšom období."
Nie je bez zaujímavosti, že náprotivkom na brankárskom poste v Székesfehérvári bol Roman Mega, v kádri figuroval aj ďalší Skaličan Šille. Alba Volán mala v kádri i ruského i českého hokejistu. V Miškolci zasa naháňali puk Béreš, Mihaľo, Faith. Takže plejáda cudzincov sa utešene rozrástla a práve oni podmienili úroveň hry.
Na rozdiel od našich súťaží, kde sa odohrá každý účastník s každým najmenej štyri duely, v krajine našich južných susedov je to iné. Osmička si zmerala sily v základných bojoch len doma a vonku každý s každým. "Pre tých, čo, sú zaradení len do tunajšej ligy, je to naozaj málo duelov. Tí, čo nastupovali v Interlige teda my a Alba Volán však mali na programe aj ďalšie duely. Inak, v Interlige mali prevahu Slovinci s tromi zástupcami Olympiou Ľubľana, Slaviou Ľubľana, Jesenicou, z Juhoslávie účinkoval Novi Sad, z Chorvátska Záhreb a Dubničania. Paradoxné je, že aj v Intrerlige sme skončili druhí po základnej časti za Albou Volán.""Pracovný" týždeň špičkových maďarských celkov bol pomerne nabitý. Interligové súboje prišli na rad v utorok alebo v stredu, merania síl o domáce body boli na programe spravidla v piatok. "Dosť sme sa aj nacestovali, ale dalo sa to vydržať."
Ferjo bol v Dunaferri jednotkou. Ako sa priznal, keby ňou nemal byť, tak nikam ani nejde. Dušan Kapusta sa spoliehal na jeho zástoj. Pravda, niekedy musel náš legionár aj uvoľniť miesto v bránke, ale to iba preto, že nebol celkom zdravotne fit. "Koncom októbra som si natiahol slabiny počas zápasu v Novom Sade. Preto som mesiac i maródoval. V zápasoch so slabšími rivalmi v maďarskej lige som zase neraz odchytal iba jednu tretinu a potom som prepustil môj flek náhradníkovi. Mrznúť vo svätyni dlhé minúty bez zásahov a prechladnúť sa mi vonkoncom totiž nežiadalo." Na ilustráciu: napríklad Dunaújváros vyhral nad Miškolcom 23:3, Ferjo musel čeliť vtedy, keď bol ešte na ľade, "až" trom strelám..."Okrem finálového súpera ešte Ferencváros nás prinútil ukázať niečo z kumštu, ostatní boli naozaj oveľa slabší. Prvé dva tímy majú všetkých hokejistov podchytených na profesionálnej báze, aj to je dôkaz o inej úrovni. Okrem toho tiež iba u nás a v Székesfehérvári je zakrytá ľadová plocha, inde sú otvorené zimáky." Bývalý gólman Prešova bol milo prekvapený podmienkami, s akými sa v Dunaferri stretol. "Myslím si, že to bolo lepšie než v niektorých slovenských extraligových kluboch. Peniaze boli načas, nechýbal potrebný výstroj, hoci v klube sa dosť finančne vyčerpali vzhľadom na to, že veľa sa investovalo do výstavby nového futbalového štadióna. My, legionári, sme to ale tak nepociťovali." Ten, kto si myslí, že cudzincom, čo niečo vedia, je tu sveta žiť a chodia doslova iba na zápasy, sa mýli. Tréningy boli každý deň, niekedy aj dvojfázové. "Pokiaľ ide o úroveň zápolení, tak naše vzájomné súboje s Albou Volán boli približne rovnaké ako v slovenskej prvej lige. V Interlige Slovinci mali naozaj výborné tímy, hralo proti nám veľa reprezentantov, tak sme si prišli na svoje. Prirovnal by som tieto súboje svojou kvalitou až k extraligovým. Interliga nám teda dala oveľa viac." Jaro sa priznal, že najviac gólov dostal v maďarskej súťaži od hráčov Alby šesť. "Bolo aj veľa zápasov, keď som si udržal nulu. Mal som aj schopného náhradníka, maďarského reprezentanta, takže na tomto poste problém nebol. Vo všeobecnosti u nás v kádri boli borci vo veku okolo 25 rokov. Škoda, že domáci hokejisti nie sú takí disciplinovaní. Vedia vyrobiť obrovské chyby, hlavne v obrannej činnosti. Pokiaľ ide o rozhodcov, niektorí boli naozaj vyspelí, ale väčšia časť zjavne zaostávala. Všímal som si i divákov a podľa mňa sú lepší než naši. Viac berú šport ako druh zábavy, vedia lepšie povzbudzovať, majú z toho radosť. Zážitkom boli duely na Albe Volán, kde bolo stále plno, vládol tam doslova hokejový ošiaľ. Tribúny sa zaplnili tromi tisícami divákov. Vždy bolo plno, keď sme sa tam predstavili. U nás chodilo okolo tisíc fanúšikov, pravdaže, na merania síl s naším najväčším rivalom bolo rovnako natrieskané," zakončil svoje postrehy Jaroslav Ferjo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.