Slávia ako na najlepšie, ktoré sa do toho času v meste vytvorilo. Aj dnes, keď sa stretnem s pamätníkmi v Prešove, ma vedia prekvapiť so zostavou, ktorá sa v tom čase vytvorila. Pre historickú pamiatku uvediem mená tých, na ktorých spomínajú ešte aj dnes v superlatívoch: Tomašovič Hladoník, Šitár Bod, P. Šteiner, J. Šteiner Šimanský, Senderský, Kalapoš, Kuchár, Danko. To bolo mužstvo, ktoré šírilo slávu do konca roku 1944, kedy po dvoch zápasoch jesennej časti ročníka 1944/45 pre vypuknutie SNP bol ročník ukončený. Prvoligová súťaž bola ukončená, školy boli 1. septembra 1944 uzavreté a tým pádom, a o tom sme ešte vtedy nevedeli, skončila svoj život aj ŠK Slávia Prešov. Po 14 rokoch od založenia prvého klubu sa etapa prešovského futbalu pod týmto názvom ukončila.
Keď som začal v uvedenom roku spomínať, musím sa zaoberať tým, že Prešov mal v tom čase dvoch reprezentantov Slovenska na ľavej strane útoku - ktorú tvorili hráči Kuchár a Danko. Po jarnej časti ligy, ktorá pre Prešov znamenala účasť v ďalšom ročníku, hrnuli sa pozvánky z celého Slovenska na odohranie priateľských zápasov. Bolo z čoho vyberať, a tak cez celé futbalové prázdniny sme každú nedeľu odohrali zápasy. Na tie časy sme vytvorili vynikajúco zohratý kolektív. Iné kluby mali pri zápasoch len jednu podmienku musela byť zabezpečená účasť oboch reprezentantov Kuchára a Danka. O sebe nerád píšem, to som vždy nechával na iných, ale v tomto prípade to poruším. Všade boli zvedaví na v histórii slovenského futbalu najmladšieho reprezentanta, ktorý bol ešte stále v dorasteneckom veku.
Na margo uvediem, že sme všetky zápasy na ihriskách súperov vyhrali. Boli sme amatéri, ale podávali sme profesionálne výkony a všade, kde sme hrali, získali sme si hrou a vystupovaním najvyššie uznania. Toto mužstvo doplnené ešte o nestarnúceho Biharyho a Jána Karela pozostávalo z odchovancov prešovského futbalu až na brankára Tomašoviča, ktorý prišiel na východ ako vojak základnej služby z ZŠS Trnava.To, že toto vytvorené mužstvo dokázalo hrať výborný futbal, svedčí aj remíza 3:3 v Krakove s výberom tohoto mužstva, víťazstvo pod hlavičkou "Prešovskej župy" v Prešove s reprezentačným mužstvom Chorvátska "B" v pomere 3:2. Nezabudnuteľný štart bol v roku 1944 vo Varšave, kde zasa pod hlavičkou "Prešovskej župy" odohrali futbalisti nádherný zápas s výberom "Generálneho Guvernamentu (počas vojny od roku 1939 1945 názov Poľsko zmizol), no o tomto však napíšem zvláštnu kapitolu, ktorá je v histórii Prešova zapísaná zlatými písmenami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.