na tému "HZDS-NATO", ktoré v marci duneli verejným priestorom, je možné čítať jediné posolstvo: Všetko je rozhodnuté. Teda pokiaľ ide o zloženie poseptembrovej vlády.
USA vyhrotili svoj odpor k Mečiarovi do polohy, z ktorej sa už nedá nič odvolať. Bojkot je záväzný, cesty späť uzavreté. Darmo blúdi bezprizorný predseda HZDS po Washingtone, otvorených dverí sa nedoreže. Posledný klinec do sarkofágu HZDS zatĺkla ďalšia návšteva v Bratislave, štátna podtajomníčka MZV USA. Nepovedala síce nič tvrdšieho, ako dva týždne pred ňou veľvyslanec pri NATO Burns, jej funkcia je však natoľko vysoká, že iné možnosti sú definitívne z obliga. Spojené štáty nefavorizujú žiadnu politickú stranu, Spojené štáty akurát "neveria, že sa zmenila strana, ktorá vládla, keď sa Slovensko nemohlo stať členom NATO".
Neveria - Spojené štáty. Nie nejaký individuálny kongresman, byrokrat či lobista, ale Spojené štáty. Elisabeth Jones je kladivo - hovorí s mandátom od Busha. Nech skúsi Gašparovič ešte raz povedať, že "dnešné názory nereprezentujú tí, ktorí budú o vstupe do NATO rozhodovať, iba nejakí úradníci". Scenár je veru hotový. Dzurinda mohol spokojne v pondelok v Bruseli ohlásiť, že "na Slovensku je možné zostaviť vládu z takých politických strán, ktoré nie sú v očiach zahraničia skompromitované". Konštrukcia vlády, ktorú si v septembri zvolíme, sa ukázala už na súkromnej večeri Nicholasa Burnsa. Na účet ambasády USA tam stolovali Fico, Dzurinda, Hrušovský, Bugár a Rusko.
Smer-SDKÚ-KDH-ANO-SMK je "emergency government" (núdzová vláda - Bugár), ktorá na Slovensku MUSÍ vzniknúť, ak chceme do NATO. Toto hovoria USA. A nie voličom, ale politickým stranám. Slovo Bushovej administratívy, ktorá práve teraz vedie rozhovory s Kongresom, koho pozvať, je tvrdé, v podstate ale férové. Vtip je v tom, že vláda USA musí mať akúsi istotu, že jej návrhy budú v Kongrese pri ratifikácii priechodné. Preto nám Burns s Weiserom a Jonesovou organizujú politiku a budúcnosť.
Pravda, dlho boli aktuálne aj iné scenáre, napr. využiť ratifikačný proces ako "čakáreň" na to, ako sa nová vláda ukáže. Ale padli - zostal iba jeden. "BUDEME MAŤ VLÁDU, v ktorej budú VŠETKY PARLAMENTNÉ STRANY okrem HZDS a prípadne nejakej národnej strany, ak sa do parlamentu dostane", roznáša po kuloároch Bugár. Teda všetky až na SDĽ, a to aj v prípade, ak do NR SR akýmsi zázrakom vnikne. Zatiaľ nikomu nechýba, výskumy hovoria jasne: Pravica posilnená Smerom má nad HZDS jasne navrch.
Tento projekt razantne podporuje aj Veľká Británia. Nielen vyjadreniami veľvyslanca Todda, ktoré kopírujú U.S. rétoriku. Aj činmi, napr. radou Pavlovi Hrušovskému, aby netlačil na pílu s "protimaďarským" zákonom, keďže sa musia pestovať slušné vzťahy v budúcej koalícii. Predseda KDH po stretnutí na britskej ambasáde referoval, že pán veľvyslanec najviac apeloval na korektné vzťahy v koalícii a zaujímalo ho najmä to, aby už do volieb nevznikla vládna kríza.
O tom, že ako sa spriehľadňuje naša povolebná budúcnosť, nepriamo hovoril aj Ján Figeľ po návrate z Washingtonu: "Otázka už ani nestojí tak, či je MOŽNÁ KONTINUITA, ako skôr tak, či je UDRŽATEĽNÁ KONTINUITA". To je o tom, dokedy môže štruktúra Smer-SDKÚ-KDH-ANO-SMK vydržať. Presnejšie o Ficovi, ktorý je vnímaný ako najväčšie riziko skladačky. Aj preto má vo Washingtone delegácia Smeru, vyleštené schody k prijatiam na veľmi vysokej úrovni. Uvidíme, dokedy vydrží Ficovi vyhlásenie, ktoré dal pri odlete, že "naďalej platí podmienka Smeru, že s HZDS sme ochotní spolupracovať jedine bez jeho lídra Vladimíra Mečiara". USA totiž medzi Mečiarom a HZDS nerozlišujú...
Nie Schuster, ako naznačujú niektoré streštené úvahy, ale práve predseda Smeru sa stáva kľúčovou figúrou vnútropolitického zápasu. Prezident totiž môže vymenovať predsedom vlády JEDINE toho, kto sa preukáže väčšinou v parlamente. Takže špekulácie o nejakých povereniach k zostaveniu vlády sú o ničom... Fico ale ešte má priestor na manévrovanie. On si napr. veru môže postaviť podmienku, kto má byť premiérom...
Kocky sú vrhnuté transparentne. Na Mečiara bolo uvalené americké embargo, ktoré je už nemožné zlomiť. Ak chce predseda HZDS scenár prepísať, musí prísť domov a urobiť 40 percent. Inak si slobodne zvolíme mocenské usporiadanie, ktoré je dané pol roka vopred. USA ale neznásilňujú voličov, to je nezmysel. Urobili čosi iného - vyklčovali koaličný potenciál HZDS, ktorý povstal zo zmätku regionálnych volieb. Nie je to veru celkom kóšerné, nás však môže tešiť aspoň rub mince: Nielen Slovensko chce do NATO, aj USA chcú Slovensko v NATO mať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.