polície, či sú jej výsledky adekvátne miliónom, ktoré na svoju činnosť dostáva z mestského rozpočtu. Na poslednom mestskom zastupiteľstve kritizovali náčelníka MP Tibora Danka za strohé štatistické prehľady, ktoré im predkladá ako správy, a pritom vraj iba vymieňa čísla v jednotlivých kolónkach.
Poslanec SDĽ Bachura kritizoval mestských policajtov za "bezhlavé odťahovanie vozidiel, s ktorým je všeobecná nespokojnosť medzi občanmi. Policajti odtiahnu aj auto, ktoré nijako neohrozuje dopravnú situáciu, hoci by mohli len dať pokutu."
Poslanec ANO Igor Kozák pripomenul kolegom, že ak kritizujú mestskú políciu, mali by kritizovať aj seba, pretože to bol práve poslanecký zbor, ktorý rozhodol o jej existencii.
"Uspali nás nemennými správami, ktoré vôbec nie sú hodnotiace. Bolo by potrebné prehodnotiť úlohu mestskej polície, pretože v mnohých oblastiach to nie je dobré. Už to dávno nie je tá polícia, ktorá bola prínosom pre mesto Košice," dodal Kozák.
"Kompetentní vo vedení mesta by sa mali zamyslieť nad opodstatnenosťou existencie mestskej polície, ktorá ročne stojí mestský rozpočet viac ako 56 miliónov korún," navrhol v diskusii poslanec KDH Martin Boritáš.
"Beriem výhrady a pripomienky poslancov, každý názor je legitímny. Činnosť Mestskej polície je pod drobnohľadom verejnosti, pretože to sú citlivé otázky. Aby bolo jasné, čo všetko vlastne vykonáva naša polícia, vyberiem niektoré konkrétne čísla," reagoval na vzniknutú diskusiu námestník primátora Jozef Filas, ktorý má činnosť polície na starosti.
"V súčasnosti máme v službe 185 až 193 mestských policajtov. Je to o cca 100 menej ako za čias, keď na projekt Bezpečné Košice prispieval štát 15 až 18 miliónmi ročne. Podpora projektu skončila v roku 1998. Teraz si platí činnosť mestskej polície výlučne mesto, plus niektoré mestské časti, napr. Juh, ktoré prispievajú na činnosť polície tak, aby bola aj v ich obvode. Minulý rok stála polícia mestskú pokladňu 56,6 milióna korún. Na pokutách a parkoviskách sa vybralo spolu 24,9 milióna korún, ktoré boli príjmami mesta."
Podľa Filasa projekt Bezpečné Košice pokračuje aj bez finančnej podpory štátu, a to v tom zmysle, že existuje vzájomná koordinácia práce medzi štátnou, dopravnou, železničnou a donedávna aj vojenskou políciou na celomestskej úrovni. Viceprimátor jednoznačne odmieta názory, že činnosť mestskej polície je založená len na vyberaní pokút za parkovné a odťahovanie áut.
"Celkový počet priestupkov, ktoré riešili mestskí policajti v uplynulom roku, bol 33 368. Na úseku verejného poriadku to bolo 9 800, za nedodržiavanie nariadení mesta 11 762, preventívne akcie 3 744. Za minulý rok policajti zistili 160 čiernych skládok, z toho v 117 prípadoch boli zistení a pokutovaní aj zakladači skládok. V minulom roku bolo evidovaných celkovo 4 028 dopravných priestupkov, z toho bolo 1 344 odoslaných na riešenie na dopravný inšpektorát, blokovým konaním, to znamená pokutami, bolo riešených 688. Takže keď si zoberiete tie čísla, zistíte, že to nie je pravda, že polícia vykonáva len represívnu činnosť a celé svoje úsilie smeruje k vyberaniu pokút."
Ani viceprimátor Filas nie je s fungovaním mestskej polície stopercentne spokojný, jeho najpodstatnejšou výhradou je prílišná benevolencia.
"Musíme sa dopracovať k tomu, aby zbor mestskej polície vystupoval ako prísne organizovaná aj ozbrojená zložka, ktorá má jasne stanovené kompetencie zo zákona o obecnej polícii. A aby v tejto zložke vládol poriadok a disciplína zodpovedajúca štatútu mestskej polície. To, že to tak celkom nie je, za čo ich kritizujem, však neznamená, že políciu mesto nepotrebuje. Súhlasím s tým, že je potrebné neustále vylepšovať jej činnosť a efektívnosť," tvrdí Filas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.