sústredila pozornosť účastníkov i na dianie mimo nich. Diplomacia totiž mala v Brašove zelenú, konkrétne diplomacia v rámci zastrešujúcej International Football Tennis Association (IFTA), teda Medzinárodnej asociácie nohejbalu.
"Z hľadiska IFTA išlo o jednu super akciu! Bol tam kongres, na ktorom sa okrem bežnej agendy, ktorá sa preberá na každom kongrese IFTA, prerokovali zvlášť dôležité body," hovorí Július Pittner (na obr. vľavo), hráč NK DPMK Košice, zároveň, čo je z hľadiska nasledujúcich viet podstatnejšie, viceprezident IFTA. "Ich výsledkom bolo prijatie dvoch nových členských krajín do IFTA. Presnejšie, Chorvátsko a USA, pretože sa to týkalo ich, dostali štatút kandidátov. To znamená, že už sú v IFTA, ale ešte nie úplne. Majú teda všetky práva člena IFTA, ale musia do roka splniť niekoľko vecí, to znamená, zaregistrovať asociáciu, mať aspoň desať tímov, mať súťaže, urobiť medzinárodný turnaj... Teraz majú rok na to, aby to vyplnili." Ako by obe krajiny, z hľadiska toho, či budú prínosom medzinárodnému nohejbalu príp. budú len štatistickým číslom, Július Pittner? "Jednoznačný prínos! Je to zlomový moment v dejinách IFTA. Chorváti a loptové hry, to si asi nemusíme nič vysvetľovať, to je ich život. Pred polrokom prišli na ME do Szolnoku a povedali, že majú záujem. Čo sa týka USA, tam sú kontakty skôr v komunitách emigrantov, či už českých, rumunských a našich, ale tiež to vyzerá veľmi nádejne. Ten záujem tam je, chcú urobiť nejaký propagačný turnaj..."
Zvlášť aktívne a nádejne vyzerajú Chorváti. "Teraz už v Brašove prišli s tým, že prezentovali svoju federáciu, logo, pätnásť manšaftov, plán turnajov po pobreží...Majú už plán regulárnej súťaže, budú už aj účastníkom MS v máji v Rumunsku. Je evidentný naozaj veľký progres a navyše je tu z ich strany akýsi prísľub toho, že by sa po ich vzore zaangažovali i ďalšie balkánske krajiny, krajiny bývalej Juhoslávie, teda Srbsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina... Pretože tam vraj je eminentný záujem."
Z nohejbalu v svetovom merítku sa tak stáva šport, ktorý už naozaj začína byť merateľný svetovým merítkom. Popri tradičných európskych krajinách (Slovensko, Česká republika, Rumunsko, Maďarsko, Švajčiarsko, Francúzsko) sa nohejbal začína stále výraznejšie predierať na povrch v Rusku, Nórsku, Grécku, v balkánskych krajinách a na iných kontinentoch. Popri už aktívnej Brazílii je to spomínané USA a... "Máme už určité kontakty z Číny, na MS je prihlásené napríklad Kongo, ktoré je členom IFTA, len nebolo aktívne a zrazu príde päť šesť ľudí hrať do mužskej kategórie aj do singlov, aj do dvojok, aj do trojok." Na MS v Rumunsku tak je prihlásených 12 krajín.
Na kongrese IFTA v Brašove sa prebralo ešte pár menších, kozmetických zmien pravidiel, z nich je najpodstatnejšia asi tá, že po servise bude podobne ako vo volejbale platiť "prasiatko".
Okrem týchto "verejných" záležitostí sa preberali i zatiaľ kuloárnejšie. Tie sa týkajú istých zmien v modeli súťaže EPM, prišli pritom zo slovenskej strany a sledujú zatraktívnenie EPM. Išlo by o fungovanie modelu, ktorý by sa približoval futbalovej Lige majstrov, EPM by sa podľa neho nehralo len v jednom finálovom turnaji, ale v niekoľkokolovom turnaji, v ktorom by osobitne, ale pritom paralelne fungovali singlisti, dvojice a trojice. V konečnom dôsledku by sa výsledky spočítali, čím by sa vyhodnotil i materský klub hráčov.
"Nebolo to ešte oficiálne. Našou snahou bolo zistiť možné reakcie. Rozprávali sme o tom s Čechmi, trošku s Maďarmi, Rumunmi... Teraz vzniká čas, do MS, keď si to môžu prejsť, preštudovať, potom už budeme hovoriť konkrétne. Je to model, ktorý je podľa môjho názoru životaschopný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.