Korbáče zmizli k výstavy skôr, než sa dostali k dvojčatám
Dobšiná Veľkonočné medovníky, kraslice, pohľadnice, ozdoby do okien a rôzne predmety v darčekovom balení sa stali najžiadanejšími exponátmi na
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vernisáži druhého ročníka Veľkonočných inšpirácií v dobšinskom kultúrnom dome. "Kto mal záujem, mohol si originály zakúpiť. Mimoriadny ohlas vzbudili ručne zhotovené korbáče, ktoré sa veľmi rýchlo minuli. Korbáče zrejme zažívajú renesanciu. V Dobšinej totiž chlapci na Veľkú noc nešibú, ale oblievajú. Krátko pred koncom vernisáže hľadala korbáče jedna matka pre dvojčatá. Žiaľ, už neboli," povedala riaditeľka Centra voľného času (CVČ) v Dobšinej Anna Gömöriová.
CVČ sa na organizácii výstavy podieľalo už druhýkrát. Hoci sa tohtoročná vernisáž vydarila najmä vďaka hodnotným detským dielam, chýbalo na nej občerstvenie. Spolu s ukážkou stolovania, prestierania a varenia ho zabezpečovali kuchári a čašníci nižnoslanského stredného odborného učilišťa. Vlani mali mimoriadny úspech s flambovanými palacinkami, ktoré podávali počas vernisáže. Tohto roku sa nezapojili. Ukážky svojich prác však predviedli žiaci šiestich školských zariadení a CVČ. Za niekoľko hodín sa v divadelnej sále kultúrneho domu vystriedalo 800 až 900 hostí. Prevládali školáci, ale na tradičné podujatie nezabudli ani Dobšinčania. "Chodia na inšpirácie, perníky a hľadajú aj nové motívy." V dôsledku dopytu po technike výroby veľkonočných ozdôb uvažuje riaditeľka nad budúcoročnou praktickou ukážkou pre všetkých záujemcov.
A. Gömöriová vidí význam takýchto podujatí hlavne v oblasti výchovného procesu. "Už pri inštalácii diel si pedagógovia vymieňajú medzi sebou motívy, utužujú priateľstvá a v neposlednom rade aj vzťah k deťom." Zvlášť oceňuje vplyv tradícií na najmladšiu generáciu v Nižnej Slanej. Podľa nej majú tamojšie deti k ľudovej tvorbe osobitý vzťah. Výstava detských ozdôb pokračuje tak na jednotlivých školách, ako aj v CVČ.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.