predovšetkým na potraviny, ale nepohrdnú ani drogériou, priemyselným tovarom či knihami.
V predajni Makumäx u Zlatého býka neprejde týždeň, aby personál nejakého nechytil. Kedysi podobné prípady hlásili polícii, ale keďže sa jedná o malé sumy, viac sa orientujú na lepšie stráženie predajne. "Neraz škody zistíme až pri inventúrach a idú do desiatok tisíc korún. Naviac, počet zlodejov každoročne stúpa. Žiaľ, naučili sme sa to už brať ako súčasť rizika podnikania," vyjadrila sa na margo problému majiteľka predajne Jarmila Macíková.
Podľa jej názoru by sa mali chronickým zlodejom priestupky spočítavať. "Keď zle zaparkujete, dostanete pokutu, ale keď kradnete v obchode, nič sa nedeje a môžete to urobiť znova," skonštatovala.
Ako uviedol vedúci prevádzky Makumäx Vladimír Schmidt, väčšinu známejších tvárí, náchylných nakupovať bez platenia, už poznajú. Nie vždy ide o sociálne slabších obyvateľov. "Operujú tu aj organizované skupiny Rómov z Košíc. Jeden zabáva predavačku na predajni, druhý bráni výhľad a zvyšok kradne. Väčšinou chodia v čase, keď je na predajni veľa ľudí a málo personálu," skonštatoval. Podľa neho najčastejšie miznú potraviny, alkohol, káva a sladkosti.
Dlhoprstí šarapatia aj v kníhkupectve Rybnická, kde takýchto kunčaftov vyprevádzajú hneď od dverí. Veľkým prekvapením bol starší pán, ktorý sa s vystaveným trojobrazom pobral rovno von. "Občas chytíme školákov, ktorým len dohovoríme a dámy, na ktoré by ste to nepovedali. Pred štyrmi rokmi nám záhadne zmizol Oxfordský slovník za 2 400 korún, ináč ide o menšie sumy. Hlásenia na políciu nedávame, lebo riešenie priestupkov je zdĺhavé," povedala majiteľka Anna Rybnická.
Jej slová potvrdila aj vedúca predajne potravín Jednota v OD DODO Marta Čverčková. Kvôli recidivistom tu zaviedli knihu krádeží, ale na políciu nahlasujú len väčšie prípady. "So zlodejmi sa stretávame denne a kradnú, čo im príde pod ruku. Povolené percento rozdielu medzi tržbou a zinventarizovaným tovarom sme zatiaľ nikdy neprečerpali, lebo inak by sa to premietlo do miezd personálu," uviedla vedúca.
Podľa slov náčelníka Mestskej polície JUDr. Bartolomeja Kudroča, robia majitelia predajní chybu, že nevyužijú možnosti, ponúkané zákonom. "Preto asi nevedia, že krádež do 4200 korún je podľa zákona č. 372 /1992 Z.z. priestupkom proti majetku a podľa ostatnej novely je za ňu možné udeliť blokovú pokutu až do výšky 1000 korún. Jeho slabinou je, že nezohľadňuje opakovanie krádeží," uviedol pre náš denník.
Riešenie takýchto prípadov náčelník za zdĺhavé nepovažuje, lebo policajti vraj prídu na miesto do desiatich minút a celé vypočúvanie, končiace udelením pokuty, trvá relatívne krátko a dá sa zvládnuť diskrétne. "Kde však niet žalobcu, niet ani sudcu," dodal.
Podľa jeho slov vlani zaevidovali asi 80 takýchto prípadov a 49 riešili blokovou pokutou od 200 do 700 korún. Medzi páchateľmi vraj boli nielen organizované skupiny, ale aj mladí ľudia, ktorí kradnutie berú ako adrenalínový šport a niekoľko kleptomanov, ktorí na to vôbec nie sú odkázaní. Za necelé tri mesiace tohto roka im už nahlásili 36 krádeží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.