jednoznačne dokazuje, že mesto sa chová maximálne efektívne a míňa peniaze iba na zabezpečenie nevyhnutných verejnoprospešných činností ako je čistota, zimná údržba, oprava komunikácii a starostlivosť o zeleň.
"S väčšou aktivitou sme sa pustili do inventarizácie majetku mesta, do "vyčistenia" nevysporiadaných majetkov ešte z čias delimitácie z národných výborov z rokov 1990-91. Chceme v tom urobiť poriadok a získať relevantné čísla, voči ktorým sa posudzuje celkové hospodárenie mesta, či už bankármi alebo investormi," informoval nás J. Filas.
Ďalším vážnym bodom včerajšieho rokovania mestskej rady bola správa o privatizácii časti akcií akciovej spoločnosti Tepláreň Košice na mesto Košice. "V súčasnosti to vyzerá tak, že by sme mali dostať 49 percentný balík akcií bezodplatným prevodom. Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR požiadalo mesto, aby sa poslanci vyjadrili schválením uznesenia, že áno, mesto má záujem. Kedy mesto akcie reálne dostane? Predpokladá sa, že by to malo byť rádovo v priebehu niekoľkých mesiacov," vysvetlil J.Filas.
Mestská rada včera prerokovala aj dôležitý návrh tzv. ozdravného rozpočtu mesta Košice na rok 2002, podľa ktorého bude musieť mesto hospodáriť. Pravda ak nechce porušiť Zákon o rozpočtových pravidlách, ktorým ministerstvo určilo mestám prísne mantinely.
"Znamená to, že príjmy a hlavne výdavky musia byť prísne racionalizované v prísnejšom režimom. Ak by sme neurobili škrt vo výdavkoch v objeme asi 75 miliónov korún, ďalším krokom by bolo vyhlásenie nútenej správy na mesto," vysvetlil Jozef Filas.
Škrtanie výdavkov sa dotkne napríklad Mestskej polície, ktorej z pôvodne schválených 58 odoberú 10 miliónov, ďalších 11 miliónov mesto uberie z čistoty a zimnej údržby, o 10 miliónov menej pôjde na údržbu komunikácií a o 25,5 miliónov sa znížia náklady na chod samosprávy, pričom mesto navrhuje znížiť mestským častiam podielové dane zo 700 na 500 Sk na občana. "Tretím bodom, ktorý by sa mal dostať na rokovanie pondelkového mestského zastupiteľstva, súvisí s poskytnutím budovy divízie na námestí MMM vyššiemu územnému celku. Poslanci sa vyjadria k tomu, či s tým súhlasia, pričom nepôjde o nejaký bezodplatný prevod," doplnil Filas. "Jednou z možností je odrátanie sumy za budovy od 580 miliónovej pôžičky, ktorú mestu poskytol štát. O sumách by bolo predčasne hovoriť, keďže ministerstvo financií ešte neurobilo konečné rozhodnutie, ale mohlo by to byť okolo sto miliónov korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.