generálny prokurátor SR Milan Hanzel. Ako povedal pre TASR, po prvom nahliadnutí do materiálov nezistil, že by neboli zachované zákonné postupy. Výsledky si však vyhodnotí až po príchode do Bratislavy.
Presné počty, koľko občanov podalo trestné oznámenie na nebankové subjekty na všetkých prokuratúrach na Slovensku, budú známe do 15. apríla. "Je to namáhavá práca. Doterajšie poznatky ukazujú, že v súťaži, kde bol najväčší počet oklamaných klientov súperia Košice Bratislavou," dodal.
Existuje podozrenie, či činnosť uvedených nebankových subjektov bola organizovaná na princípoch takzvaných pyramídových hier. Bližšie nezistené osoby zo spoločnosti AGW uzavreli v období od 12. mája 1999 do marca 2002 v 43 pobočkách spoločnosti zmluvy o tichom spoločenstve s približne 15 000 klientmi. Minimálny vklad bol 10 000 korún. Svojim klientom sľubovali úroky od 18,7 do 39,7 percenta. Podľa doterajších výsledkov vyšetrovania spôsobili svojou činnosťou najmenej 2,5-miliardovú škodu.
Spoločnosti Horizont Slovakia a BMG Invest podľa získaných dôkazov už od roku 1998 vykazovali stratu a výnosy vyplácali iba z peňazí nových klientov. Naďalej však v masívnej reklamnej kampani sľubovali vysoké zúročenie vkladov z ich podnikateľských činností. Všetci traja obvinení štatutárni zástupcovia uvedených spoločností sú podozriví, že svojim klientom spôsobili škodu presahujúcu 16,5 miliardy Sk. Spomínané spoločnosti uzatvorili 240 tisíc zmlúv s približne 170 tisíc klientmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.