zhromaždenie VSŽ a. s. Okrem schválenia výsledkov hospodárenia či zníženia základného imania sa budú navrhovať a voliť noví členovia dozornej rady, ktorá má kompetencie v obsadzovaní členov predstavenstva. Je teda predpoklad, že k zmenám dôjde aj v predstavenstve a je dokonca možné, že už v ten istý deň.
Prezident spoločnosti JUDr. Anton Bidovský na otázku, ako odhaduje svoje šance zotrvať na svojom poste poznamenal, že rozhodnutie necháva na akcionároch. Vyjadril sa aj k decembrovej transakcii, kedy zmenil svojho vlastníka balík akcií VSŽ v držbe Transpetrolu. V tejto súvislosti sa polemizovalo aj o postupe predstavenstva VSŽ, ktoré ponuku odkúpiť vlastné akcie nedoručilo na ministerstvo hospodárstva včas. "Predaj akcií bol neštandardný. Všetci účastníci trhu totiž nemali rovnaký prístup k informáciám. V stredu sme počuli z úst člena vlády oficiálne vyhlásenie o pozastavení obchodovania s akciami VSŽ. Koho malo napadnúť, že to nebude platiť už o necelých 48 hodín? Pripomínam, že my sme ešte 17. decembra pre neodôvodnený pokles ceny akcií VSŽ dali podnet na prešetrenie."
Na otázku, či pokladá uskutočnenú transakciu, ktorá bola členmi vlády pomenovaná ako zákonná, za etickú, Bidovský odpovedal, že nie. Čo sa týka prípadného záujmu VSŽ o odkúpenie vlastných akcií od FNM, Bidovský poznamenal, že o tom rozhodnú akcionári.
VSŽ a. s. funguje na báze holdingu zastrešujúceho 18 dcérskych spoločností s majoritnou účasťou VSŽ. Za vlaňajší rok materská VSŽ vykázala čistý zisk 767 miliónov korún pri tržbách a výnosoch osem miliárd korún. Konsolidované výsledky za celú skupinu budú známe neskôr, zatiaľ je jasné len to, že 13 hospodárilo so ziskom 55 miliónov korún a výnosy dosiahli celkove za skupinu 4,47 miliardy korún. Nerozdelený zisk z minulých rokov predstavuje 1,3 miliardy korún. Na nadchádzajúcom valnom sa však neočakáva návrh na jeho prerozdelenie formou dividend. "Doriešili sme väčšinu daňových problémov. Dosiahli sme podstatne vyššie výnosy zo zhodnocovania voľných finančných zdrojov, ako sme predpokladali. Zaujali sme v tomto smere konzervatívny prístup, nešli sme na kapitálový trh. Kupovali sme len bonitné cenné papiere," uviedol Bidovský.
Ako dodal viceprezident pre financie Anton Masár, výsledky hospodárenia za minulý rok ovplyvnilo viacero jednorazových záležitostí ako dovysporiadanie transakcie s U. S. Steelom. Do účtovníctva boli započítané pohľadávky voči U. S. Steel, ktoré budú zaplatené v rokoch 2002 a 2003. Vymohli sa aj nejaké nedobytné pohľadávky. Účtovníctvo VSŽ je podľa Bidovského v súčasnosti nadštandardne vyoprávkované v snahe zreálniť hodnotu aktív. Za prvé dva mesiace tohto roku materská spoločnosť dosiahla čistý zisk 40 miliónov korún pri výnosoch 469 miliónov korún, čo je v súlade s plánom, ktorý pre tento rok predpokladá dosiahnutie zisku na úrovni 214 miliónov.
Na valnom zhromaždení sa bude rozhodovať aj o znížení základného imania, ktorým sa má pokryť strata z minulých rokov, teda z rokov 1998 a 1999, vo výške 9,6 miliardy korún. Základné imanie by sa malo znížiť o 10,8 miliardy zo súčasných 16,4 miliardy na 5,6 miliardy korún. Zrealizuje sa znížením menovitej hodnoty akcií z 1000 korún na 343 Sk bez toho, aby sa akcionárom poskytlo plnenie. K tomuto kroku sa pristupuje kvôli novele obchodného zákonníka, ktorá neumožňuje rozdelenie zisku formou dividend v prípadoch, ak existujú nepokryté straty z minulých rokov.
Spomínaná strata na úrovni 9,6 miliardy nemá nič spoločné s investíciou KŤUK na Ukrajine, pretože túto sa podarilo po trojročných rokovaniach s ministerstvom financií vylúčiť z účtovníctva VSŽ. Doposiaľ bola táto položka vedená ako nedokončená investícia. VSŽ však nemala byť koncovým užívateľom, po dostavbe mali svoju časť odovzdať Ukrajine, takže na základe tejto skutočnosti sa ju podarilo vylúčiť z účtovníctva.
Podstatné príjmy plynú VSŽ z prenajímania majetku dcérskym spoločnostiam. Výnosy z prenájmu vlani predstavovali 225 miliónov korún. Rada odborov OZ Metalurg VSŽ v tejto súvislosti vyzvala materskú firmu, aby ďalej nezvyšovala nájomné svojim dcéram, pretože im to komplikuje ich pozíciu na trhu. Masár na margo toho poznamenal, že doposiaľ VSŽ nepriamo dotovala nízkymi cenami nájomného svoje dcéry, tie sa však samé musia naučiť efektívne využívať zverený majetok. Nájomné sa bude naďalej zreálňovať, optimum cien by mal byť dosiahnutý v roku 2004.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.