aktivity. Okolo 1 200 poškodených občanov z regiónu Prešov podpísalo petíciu, ktorú členovia petičného výboru minulého týždňa doručili prezidentskej kancelárii, parlamentu a vláde. V piatok pred týždňom na zhromaždení poškodených občanov v Prešove petičný výbor premenovali na výbor Občianskeho združenia poškodených občanov regiónu Prešov a dostali mandát na pripojenie sa k celoslovenskému Občianskemu združeniu poškodených občanov Slovenska s centrom v Banskej Bystrici. K pričleneniu poškodených občanov regiónu Prešov k tomuto združeniu došlo v stredu a Ing. Peter Dzivý (na obr.) z Prešova ako aj Mgr. Milan Špiner zo Svitu sa stali členmi jeho výboru.
Začlenenie sa do celoslovenského združenia poškodených občanov P. Dzivý vysvetľuje potrebou zjednotenia: "Chceme združiť poškodených, aby sme boli najsilnejším veriteľom v prípade konkurzného konania. O nakladaní s majetkom Horizontu a BMG budú rozhodovať najsilnejší veritelia a nás je najviac. Nemôžeme ísť do toho bez splnomocnenia poškodených občanov. Na Slovensku táto akcia už beží a v regióne Prešova sa rozbieha. Ako najväčší veriteľ potom môžeme rozhodovať čo bude s tým majetkom. Tak najskôr zaručíme istotu, že bude spravodlivo rozdelený a nezhltnú ho silné finančné konglomeráty alebo právnici, ktorí chcú z toho ryžovať."
O jednote poškodených občanov regióne Prešov je však ťažko hovoriť. Do redakcie sme dostali faxom vyhlásenie predsedu Združenia na ochranu poškodených tichých spoločníkov BMG Invest a veriteľov Horizont Slovakia VÚC Prešov Ing. Chlebovca, v ktorom sa dištancuje od stredajšieho televízneho vystúpenia P. Dzivého: "Nakoľko menovaný nie je členom združenia aj keď v mnohých problémoch nájdeme styčné body, odmietame akékoľvek politizovanie a zneužívanie oklamaných veriteľov na politické ciele." O jednote je ťažko hovoriť, keď združenie Ing. Chlebovca zvoláva zhromaždenie svojich členov na 24. marca a druhé na 4. apríla.
Prvým krokom celoslovenského združenia poškodených občanov je dokončiť petíciu na podporu odškodnenia občanov. Petícia bude uzavretá na zhromaždení zástupcov poškodených občanov 10. apríla pred Úradom vlády v Bratislave a následne návrh programu odškodnenia predložia vláde. "Od vlády žiadame nie finančné odškodnenie, ale záruku buď cez cenné papiere alebo vydanie dlhodobých dlhopisov, ktoré by odkúpil silný finančný subjekt. Polovica sumy by išla na odškodnenie občanov a s druhou polovicou by sa podnikalo na vyrovnanie tohto záväzku. Toto podnikanie však bolo pod prísnym dozorom ministerstva financií, finančnej polície a Najvyššieho kontrolného úradu, aby sa peniaze vrátili. Daňových poplatníkov by sa to nedotklo ani halierom."
Zároveň s návrhom programu odškodnenia poškodených občanov predloženým vláde ich celoslovenské združenie pomýšľa aj na žalobu. S takouto iniciatívou už vyšli poškodení občania v Košickom a Nitrianskom kraji. V stredu v Banskej Bystrici sa aj títo iniciátori dali dohromady a so žalobou na štát vyrukujú jednotne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.