sa tak po troch nevydarených privatizačných pokusoch a súčasné oživenie výroby v podniku je krokom k tomu, aby Imuna vstúpila do konkurzu ako životaschopná firma.
V polovici februára sme v našom denníku priniesli informáciu o tom, že o časovom horizonte vyhlásenia konkurzu a jeho podmienkach bude riaditeľ Peter Schvalb rokovať s ministrom Romanom Kováčom v najbližších dňoch. Hoci sme po zhruba mesiaci mali informácie, že rozhodnutie ešte nepadlo, oslovili sme riaditeľa. "Bolo niekoľko rokovaní, ale s ministrom Kováčom sa stretnem až na budúci týždeň. Myslím si, že má záujem na tom, aby celý proces priniesol čo najlepší efekt a aby do Imuny prišiel silný investor a odborník," povedal nám včera Peter Schvalb. Neskrýval, že konkurz v ich prípade nebude jednoduchou záležitosťou.
Manažment Imuny začiatkom roku plánoval spustiť výrobu všetkých komponentov, najmä infúznych roztokov, tabliet a živných pôd s tým že štvrtinu produkcie bude vyvážať na český trh. Zvyšok mal ostať doma. Zaujímalo nás, či sa im darí dodržať plán a nadviazať obchodné kontakty, ktoré boli na celý rok prerušené. "Obdobie, počas ktorého sme nevyrábali, nás pripravilo o celý trh. Vzťahy v nemocniciach, ktoré sa nadviazali so zahraničnými výrobcami, sú silnejšie, ako sme predpokladali. Ukázalo sa, že len čo sme vstúpili na trh okamžite zareagovali a začali meniť podmienky. Znížili ceny infúznych roztokov, niektorí predĺžili lehoty splatnosti až na šesť mesiacov, čo je pre nás neprijateľné. Nemocnice robia výberové konania na dodávateľov a je len prirodzené, že si vyberú lacnejšiu cestu. Narážame na veľké problémy," konkretizoval situáciu a poznamenal, že aj o týchto nových faktoch musia rokovať na úrovni ministerstva.
Pri úvodných rokovaniach nemocnice prejavili nadšenie z toho, že Imuna znova dodáva trh, ale keď došlo ku konkrétnym zmluvám a dohodám o dodávkach, všetko bolo inak. S distributérmi liekov, lekárňami a odberateľmi v Čechách však nemajú v Imune problémy. Pravdou je tiež, že návratnosť vložených investícií nie je taká, akú manažment očakával.
Hovorili sme aj s niektorými zo 454 zamestnancov Imuny, ktorí citlivo vnímali všetky doterajšie peripetie podniku. Začiatkom roka väčšina z nich uverila, že podnik bude fungovať. Teraz znova začínajú pociťovať obavy. Ako nám povedali, výroba síce beží, ale vyrábajú na sklad. Podľa ich slov, nemocnice buď neprejavili o infúzie záujem, alebo nemajú peniaze. Hoci teraz dostávajú výplaty pravidelne, neteší ich, že ide o základný plat bez prémií. Dokonca vyslovili obavy, či ich na budúci mesiac vôbec dostanú.
Aj na tento pohľad zamestnancov sme sa včera riaditeľa P. Schvalba opýtali. Odpovedal prozaicky. "V prvom rade musia byť nejaké výkony a návratnosť vložených financií a až potom môžeme hovoriť o prémiách. Platy jednoznačne závisia od návratnosti. Momentálne je objem výroby okolo 10 až 15 miliónov mesačne, ale návratnosť, žiaľ, nie ej taká pružná. Mesačne potrebujeme len na základné mzdy zhruba 4,5 milióna korún a pri pomalom toku z nemocníc je každý mesiac ťažké ich zozbierať. Keď to tak pôjde ďalej, nie je vylúčené, že polovicu výplaty dostanú povedzme v pondelok a druhú v piatok." Razantne však odmietol možnosť, že by ich nedostali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.