prejavy sú pre mňa nevysvetliteľné, ako napr. močenie, syčanie a pod.
Odpoveď: Mačky majú svoje špecifiká, ktoré sú výrazne odlišné od charakteristík správania sa psov. Mačka si nevytvára psychosociálny vzťah k človeku, ale ku komfortným životným podmienkam, ktoré jej vytvárame. Ak tomu tak nie je, vyhľadáva ich na inom mieste. Z toho vyplýva problémové a abnormálne správanie mačiek a treba zdôrazniť, že aj anamnéza, terapia, prevencia anomálií správania je náročnejšia ako u psov. Z najčastejších deviácií správania sú to tieto formy: agresivita teritoriálna, samčia, strachová a lovecká; neurózy emocionálne poruchy môžu mať podobu vzrušivú, generalizovanú, stereotypnú; eliminačná deviácia netypické kalenie mimo určených miest; urinačný spraying striekavé močenie na predmety v byte; haptické značkovanie škriabanie pazúrmi na zariadenie bytu; migračné aktivity útekové nečakané sklony; digestívne anomálie nechutenstvo, obezita, nediferencované prijímanie potravy; sexuálne deviácie orientácia na homosexuálny objekt, impotencia, ignorácia sexuálneho partnera; materská abnormalita usmrtenie mláďat, absencia materskej starostlivosti.
Z liečebných metód je účinný chirurgický postup kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek, hlavne pri agresivite a nežiadúcom močení. Účinnosť tohto postupu je až 90-percentná. Podobne sú efektívne zákroky na čuchovom trakte. V prípade chronickej haptiky sa odporúča skrátenie pazúrov, poprípade ich amputácia. Nevýhodou týchto zákrokov je aspekt etický, t. j. znížená pohoda a kvalita života. Z toho dôvodu sa preferuje celá škála psychofarmatickej liečby, hoci mačky na ňu reagujú nie raz paradoxnými reakciami a preto tieto postupy vyžadujú výraznú profesionalitu terapeuta. Z ďalších liečebných postupov sú aktuálne behaviorálne terapie (učenie) a socioterapia (ignorácia, alebo zvýšená pozornosť k zvieraťu) a to u obidvoch prístupov podľa inštrukcií terapeuta.
Ako prevencia abnormálnych ochorení u mačiek je najoptimálnejší prístup chovu. Z toho hľadiska treba zabezpečiť ich alternatívne aktivity v interiéri a exteriéri. Ak tento spôsob chovu nie je možný, treba dodržať základnú zásadu veľkosti bytu, pričom by ho mačka nemala vnímať z jedného miesta (minimálne dve miestnosti a bytové príslušenstvo). Ďalším kritériom je výber plemena. Napríklad siamské mačky sú emocionálne aktívne a hravé. Naopak, perzské mačky sú plaché, učenlivé, ale menej aktívne a hravé.
Zaujímavou formou záporného emocionálneho napätia je redirektívne inštinktívne správanie, ktoré nie raz prekvapí majiteľa. Mačka pri ňom v stave pokoja, relaxácie nečakane prejaví agresívne správanie (ofenzívna hrozba, syčanie a pod.), aby vzápätí na to sa orientovala na neutrálne predmety (obrus, popolník). Príčinou tohto správania je šelmovitý ostražitý strach alebo podobný sen.
(Čitatelia, ktorí majú problémy so svojimi zvieracími spoločníkmi, nech napíšu na adresu redakcie s heslom na obálke: Zoopsychológ. MVDr. A. Hvozdík, CSc. sa zaoberá touto problematikou v Laboratóriu etológie a zoopsychológie Experimentálneho výskumného strediska Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. Redakcia)
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.