príchod Krista s rokom 70 n.l., keď Rimania zničili posvätný Jeruzalemský chrám, no ich očakávania sa nenaplnili.
Neskôr sa ľudia nazdávali, že koniec sveta nastane tisíc rokov po Kristovom narodení a davy veriacich prichádzali do Jeruzalema v očakávaní vzostúpenia na nebesá. Yorkshirský mních Druthmar dokonca vypočítal presný dátum na 24. marca, no keď sa nič nezvyčajné neudialo, zánik ľudstva teológovia rýchlo poopravili o dvesto rokov neskôr. Samozrejme, aj po tomto termíne plynul život ďalej, no niektorých veštcov a prorokov to stále neodradilo. Známy mág Nostradamus vyhlásil, že koniec sveta nastane vtedy, ak Veľká noc pripadne na 25. apríla. Od jeho smrti sa tak stalo štyrikrát, takže táto predpoveď francúzskemu veštcovi nevyšla.
Podobní vyznávači apokalypsy sa opäť prihlásili o slovo v 19. storočí. Vodca istého amerického spolku, William Miller, tvrdil, že boží súd nastane v roku 1843. Keď sa tak nestalo, zmenil to na rok 1844, no opäť neúspešne. Po druhej svetovej vojne sa začalo čoraz viac tých, ktorí očakávali Kristov návrat, združovať do rôznych siekt, pod vedením samozvaných guruov.
Jedným z nich bol i americký duchovný Jim Jones, ktorý svoj "klub" založil koncom päťdesiatych rokov v Indianapolise. Jones hlásal, že pre svojich verných vybojuje sociálnu spravodlivosť a aktívne sa zapájal i do bojov za práva černochov. Preto medzi jeho nasledovníkov patrili hlavne príslušníci tejto americkej menšiny i ľudia zo slabších pomerov a duševne chorí.
Jones pomenoval svoju sektu Chrám ľudu a presídlil sa do Californie. No aj odtiaľ bol nútený odísť do juhoamerickej Guayany, potom, čo ho úrady obvinili zo zneužívania svojich "ovečiek". Tu dal vodca vybudovať osadu Jonestown a zriadil si špeciálne komando smrti pozuby ozbrojených fanatikov, ktorí boli jeho telesnou strážou a ako jediní mohli opúšťať pozemok Chrámu ľudu.
V roku 1978 prišli americký veľvyslanec Rich Dwyer a poslanec Leo Ryan preveriť obvinenia proti vysťahovalcom, no táto cesta sa im stala osudnou. Už na letisku ich "privítali" členovia Jonesovho komanda streľbou zo samopalov a oboch usmrtili. Samozrejme, tento masaker nemohol ostať bez odozvy a americká vláda už pripravovala plán na odstránenie majstra Chrámu ľudu, no ten ich "predbehol". Dvadsiateho novembra 1978 prikázal reverend svojim verným vypiť nápoj z ovocnej štavy a kyanidu a drvivá vačšina 913 ľudí (!) ho namieste poslúchla. Posledná Jonesova kázeň ich už pripravovala nato, že sa všetci onedlho znovu stretnú . . .
Začiatkom deväťdesiatych rokov sa bývalý rockový bubeník Vernon Howell premenoval na Davida Koresha a vyhlásil sa za nového Mesiáša. Jeho sekta Vetva dávidovská, akási odnož adventistov siedmeho dňa si za sídlo zvolila ranč pri meste Waco v Texase. Koresh hlásal, že dokáže privodiť apokalypsu, no najskôr chce stvoriť ríšu, v ktorej budú žiť deti jeho mnohých družiek.
Niekoľko bývalých členov sekty, ktorým sa z usadlosti podarilo utiecť, oznámilo, že Koresh si na ranč vodil i mladé dievčatá, ktoré znásilňoval a rôznym spôsobom fyzicky a psychicky týral. Navyše potvrdili dohady, že guru Vetvy dávidovskej zhromažďuje na ranči veľký arzenál zbraní, pretože očakáva ťažké boje v deň Posledného súdu. Táto informácia nenechala chladnú nielen americkú verejnosť, ale ani ministra spravodlivosti Janeta Rena, ktorý prikázal polícii Koresha zatknúť.
Dvadsiatehoôsmeho februára začalo obliehanie texaskej "pevnosti", ktoré sa skončilo až v polovici apríla po nasadení tankov a obrnených transportérov. Bilancia bojov bola tragická. Osemdesiatšesť členov sekty spolu s Koreshom zahynulo potom, čo ranč zachvátili plamene. Celý incident mal dohru o dva roky neskôr, keď mladík Timothy McVeigh, obdivovateľ Vetvy dávidovskej, hodil bombu do policajnej stanice v Oklahome. Výbuch usmrtil 167 osôb a až do udalostí z 11. septembra minulého roku to bol najhorší teroristický útok na území Spojených štátov.
V marci 1995 šokovala celý svet správa o brutálnom útoku japonskej sekty Óm Šinrikjó (Najvyššia pravda) jedovatým plynom sarin v tokijskom metre. Tento čin zosnoval slepý guru Šoko Asahara, ktorého stúpenci neskôr opísali ako zbožného ľudomila, ktorý im často hlásal mierové posolstvá. Sudcom sa 12 mŕtvych a 5000 ťažko otrávených, ako posolstvo mieru určite nejavilo, a tak sa Asahara so svojimi prívržencami už onedlho ocitol za mrežami. Okrem tohto plynového útoku mal na krku i ilegálnu výrobu zbraní, únosy a vraždy.
Autor: maťo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.