vyrobil v roku 1808 písací stroj pre svoju slepú priateľku kontesu Carolinu Fantoni da Fivizzono, aby na ňom mohla písať listy, čo je dôkaz, že stroj skutočne písal. William Burt z Detroitu vyrobil svoj variant písacieho stroja v roku 1828. Vraj sa na ňom dalo písať takmer tak rýchlo ako obyčajným perom. Dánsky pastor Malling Hansen z Kodane skonštruoval veľmi zložitý písací stroj s päťdesiatimi dvoma klávesami, ktorý pripomínal ihelníček. Až táto "písacia guľa" sa vyrábala komerčne (1870). Tieto písacie stroje - značky Hansen - sa potom rozšírili v Európe a Ameriky a predávali sa až do začiatku prvej svetovej vojny. Jeden z týchto strojov dostal od matky a sestry na Vianoce tiež nemecký filozof Friedrich Nietzsche.
Mužom, ktorý spôsobil obrat vo vývoji moderného písacieho stroja, bol Christopher Lathan Sholes z Milwaukee vo Wiskontine v USA. Tento miestny tlačiar, vydavateľ, politik a filozof najprv spolu s Carlosom Gliddenom vymyslel stroj na automatické číslovanie stránok v knihe a potom Glidden navrhol, aby vymysleli stroj, ktorý by písal aj písmená. Sholes sa hneď pustil do práce. V roku 1863 zhotovil svoj prvý prototyp. Použil na to starý kľúč k telegrafu (ktorým sa vyťukávala morzeovka) a páčku, na ktorú upevnil písmeno odliate zo zliatiny, ktorá sa používala na tlačenie kníh. Stisnutím tlačidla kľúča sa písmeno cez kopírovací papier odtlačilo na papier podložený tabuľkou. Po odskúšaní tohoto nápadu skonštruoval prvý písací stroj, na ktorom sa už dalo "normálne" písať. Mal už všetky písmená, valec, vozík aj písaciu pásku (bol však "slepý", t. j. neumožňoval sledovať práve písaný text). Tento stroj, ktorý si nechal patentovať vo Washingtone existuje - dobre uzamknutý - dodnes. Svoj vynález potom ponúkol firme E. Remington & Sons z Iliony. Pôvodne to bola zbrojovka, ktorá počas americkej občianskej vojny vyrábala zbrane. Po jej ukončení však nemali dostatočný odbyt, a tak sa pustili okrem iného aj do výroby šijacích strojov. Sholesova ponuka im pochopiteľne vyhovovala, a tak v roku 1873 uzatvorili dohodu a už v ďalšom roku sa na trhu objavili prvé písacie stroje nazývané Sholes & Glidden.
Sholes určil poradie písmen na klávesnici, ktoré bolo ovplyvnené skutočnosťou, že sa jednotlivé klávesy často zasekávali. Preto v angličtine najčastejšie skupiny písmen sú na klávesnici čo najďalej od seba. Sholesove usporiadanie (tzv. klávesnica QWERTY) je na klávesniciach písacích strojov a počítačov užívané dodnes: stačí sa pozrieť na prvých päť tlačidiel v druhej rade vľavo. Avšak strojov sa za päť rokov predalo iba päť tisíc kusov. A tak Remington v roku 1878 predstavil stroj č. 2, ktorý už pomocou preraďovača (dnes známy "shift") umožňoval písanie veľkých aj malých písmen (pôvodný stroj používal iba veľké písmená) a predurčil neskorším strojom štandardný tvar. Remington No. 2 zaznamenal veľký úspech a otvoril tak cestu k výrobe ďalších strojov. Medzi prvých spisovateľov, ktorí použili na písanie tento písací stroj, patril Mark Twain.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.