rakoviny. Mimo piatich desiatok členiek klubu sa do dobrovoľnej akcie, Deň narcisov, zapojili aj študenti prešovskej Strednej zdravotníckej školy, presnejšie vyššieho odborného štúdia, ktorí už dovŕšili 18 rokov a skauti. Na 13 stanoviskách v meste ponúkali propagačné materiály, tradičné umelé narcisy, ale aj živé kvety všetkým darcom, ktorým nie je ľahostajné zdravie a osudy chorých ľudí.
"V tomto kraji je vysoká nezamestnanosť, situácia v zdravotníctve takmer hrozivá a ľudia pred sviatkami musia obrátiť každú korunu dvakrát. Neignorujú však zbierku. Hoci tridsať percent z nej musíme odovzdať na ústredie do Bratislavy, podstatnú časť budeme adresovať tým, ktorí peniaze naozaj potrebujú," povedala nám včera predsedníčka klubu Venuša Mária Johanová. Pripomenula, že o adresátovi sa rozhodnú po porade s lekármi z rádioterapeutického oddelenia a oddelenia klinickej onkológie pri Nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove, ale isté návrhy prednesú aj členky Venuše. Tie totiž dôverne poznajú problémy onkologických pacientov. S chorobou totiž museli vybojovať tvrdý zápas, alebo ju prežívali so svojimi blízkymi.
Ako sme sa v uliciach Prešova presvedčili, pokladničky sa skutočne plnili peniazmi a okolo poludnia už na vetrovkách a kabátoch ľudí svietil žltý narcis takmer ako samozrejmosť. Na druhej strane, našej pozornosti neušiel ani fakt, že pre mužov v zrelom veku to neplatilo. Žeby si schovali narcis do vrecka?
"Škoda, že našich politikov a poslancov, ktorým nechýba zdravie, nezáleží na tom, aby prispeli na východ Slovenska nejakou finančnou injekciou. Pacient je totiž rovnaký na západe aj na východe. Naši lekári doslova strádajú a s nimi aj pacienti. Nielenže je tu málo cytostatík, ale nie sú na ne ani peniaze," dodala. S istou dávkou trpkosti tiež pripomenula, že, hoci mladým dievčatám prajú šťastie, nepáči sa im koľko peňazí rôzne inštitúcie a firmy venujú na súťaže krásy. Pritom, ľudí, ktorí bojujú so zákernou chorobou, akou je rakovina, je oveľa viac. Tých si však verejnosť všíma vari len raz v roku a často sa stávajú bezmocným nástrojom osudu.
Pripomíname, že vlani zo zbierky zakúpili pre rádioterapeutické oddelenie lymfodrenážny prístroj, ktorý ženám po operácii prsníka uľahčí znášať pooperačný stav.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.