ako sa dajú zdobiť vajíčka. My si popíšeme iba niektoré.
Niekedy si ľudia dávali surové vajíčka, aby sa v nich zachovala čarovná sila, teraz sa dávajú vajíčka varené alebo vyfúknuté. Povieme si niečo o oboch druhoch. Varené vajíčka sa môžu farbiť vo farbách na vajíčka, alebo bez nich, ale nemali by sa pri ich tvorbe používať tuše, fixky, tempery, anilinové farby a lepidlá - potom hrozí nebezpečenstvo otravy.
Ako farbiť: Najlepšie vo farbách z obchodu, pokiaľ ich nemáme tak v cibuľových šupkách, pokiaľ nie sú ani tie, dá sa použiť káva alebo čaj, a keď nie je ani to, naši predkovia používali brezovú kôru alebo pražené obilie...
Vyfukovanie vajec: Prepichneme vajíčko na oboch stranách, na špičke menej, potom do vnútra vajíčka vložíme dlhú ihlu. Tou porušíme žĺtok, a potom, pokiaľ máme dosť času, postavíme vajíčko na pohárik hrubšou časťou smerom dole. Pokiaľ nie, tak musíme fúkať. Vajíčko potom prepláchneme vodou a po vyschnutí ho môžeme zvnútra "vysmoliť" - i keď dnes sa to už nerobí, alebo ho zalepiť kúskom vosku.
Farbenie vajec: Najprv vajíčka utrieme - jar ich odmastí, odmastí ich aj ocot, ale ten naruší aj škrupinku, takže pokiaľ si chceme vajíčka nabatikovať voskom alebo zafarbiť za studena, farba sa omnoho lepšie chytá. V cibuľových šupkách, káve alebo čaji vajíčka normálne varíme, rovnako tak aj v praženom obilí. Nažlto zafarbí vajíčka dubová kôra, načerveno brezová. Vo farbách z obchodu farbíme vajíčka podľa návodu. Je vhodné kombinovať farby, aby boli sýte. Osvedčili sa kombinácie: 2x červená + 1x žltá, 2x zelená + 1x žltá, 2x modrá + 1x červená. Oproti návodu pridávame aj viac octu a čas farbenia predĺžime maximálne o polovicu, inak by sa mohla porušiť škrupinka. Výsledné vajíčka môžeme ďalej batikovať, leptať, prípadne vyškrabovať či oblepovať slamou.
Zdobenie vajíčok: Pokiaľ budeme vajíčka variť s cibuľovými šupkami, pribalíme do mašličky z gázy navlhčený lístok, štrovlístok alebo kvietok fialky. Vznikne béžová batika na hnedom podklade. Veľmi pekné vajíčka vzniknú, keď ich nahladko zafarbíte a potom previažete saténovou mašličkou, do ktorej vložíte fialku. Ďalšou metódou je polepovanie - vajíčka môžeme polepiť všeličím, počnúc odtlačkami z obchodu, cez už spomenutú mašličku, korálky, korenie. Najvhodnejšie na lepenie je disperzné lepidlo, ktoré po zaschnutí nerobí machule. Zafarbené vajíčka môžeme oblepiť aj rozžehlenou slamou či papierom. Pre menšie deti volíme kúsky farebného papiera, ktoré nalepujeme okolo vajíčka, väčšie si môžu napr. vystrihnúť prúžok ako stojanček, hore urobia úzku trubičku a do nej dve ušká - vznikne amforka, alebo si môžu nakresliť ušká, očká, čumáčik a prípadne aj nožičky a vznikne zvieratko. Na vyškrabávanie sa najlepšie hodí napr. zlomený pilník. Vyškrabovať sa dá aj na hnedých vajíčkach, ale musí sa pilník viac pritlačiť - čo vyžaduje už určitú zručnosť. Najlepšie vyzerajú vyškrabované vajíčka, keď sú zafarbené na čierno či tmavomodro. Tak isto pekne vyzerajú vajíčka zdobené tušom. Na zafarbené vajíčko dáme kvapku tuša, ktorý potom slamkou rozfúkame. Vzniknú veľmi pekné "pavúčie" kreácie. Batikovanie je asi najznámejší spôsob zdobenia. Batikujeme rôzne. Napríklad zafarbené vajíčko vložíme na noc do mraveniska a mravčeky kyselinou vyleptajú rôzne tvary. Na batikovanie voskom potrebujeme starú lyžicu, doštičku, polienko alebo tyčku, dva klinčeky, sviečku alebo kahan a vosk. Ide to aj s parafínom, ale ťažko. Vosk nanášame pastelkou, do konca ktorej zapichneme špendlík. Vosk môžeme nanášať na čisto biele vajce a potom ho zafarbíme v studeých fabách a po ohriati vosk umyjeme. Dosiahneme biely vzor a farebnom poli. Môžeme tiež naniesť vosk na vajce už zafarbené a po nanesení ho vložíme do vody z kyslej kapusty. Dostaneme "obrátenú" batiku. Môžeme tiež zavoskovať jednu farbu a vajce zafarbiť znova.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.