rozhádzanými topánkami a papučami po zemi.
Potrebujeme preto aspoň na obuv, ktorú nosíme sezónne, vhodnú skrinku na topánky. Je veľa spôsobov ako tento problém vyriešiť, pretože veľkosť aj tvar skrinky sa prispôsobuje priestorovým možnostiam predsiene, tiež však záleží od počtu členov domácnosti, teda od počtu párov obuvi, ktoré potrebujeme uložiť. Navyše treba prirátať niekoľko párov papúč pre hostí.
Najobvyklejšia je drevená skrinka alebo kovový regál s policami, na ktoré sa obuv ukladá. Aby ich nebolo vidno, zvykne sa predná stena zakryť závesom z dekoračnej látky, v prípade skrinky sa na prednú stenu urobia dvierka, ktoré sú zladené so zvyškom zariadenia v predsieni napríklad s dreveným obložením. Medzi klasiku patrí drevená skrinka s poličkami z priečnych líšt. Lišty sú upevnené k bočným stenám skrinky vodorovne, v nerovnakej výške. Topánky sa pri uložení v šikmej polohe opierajú opätkom o lištu vyššie položenú. Dolnú časť takejto skrinky necháme bez políc, aby sme tam mohli odkladať zimnú obuv najmä vysoké čižmy.
Dnes si však povieme o inom riešení, trochu netradičnom. Drevená skrinka sa skladá z dvoch častí spojených závesom. Hlavná, zadná časť je zavesená na stene, pričom ju treba zavesiť do takej výšky, aby sa pod ňou dalo upratovať, prípadne odkladať tam menšie veci. Rozmery skrinky aj v tomto prípade určíme podľa vlastnej potreby podľa vyššie spomínaných kritérií.
Namiesto dvierok je druhá časť tiež určená na odkladanie obuvi. Topánky sa umiestňujú v zvislej polohe na drevené kolíčky, ktoré sú zasunuté vo vodorovne upevnených lištách s trojuholníkovým prierezom.
Je to praktický spôsob uchovávania obuvi, pretože topánky sa vlastnou tiažou vyrovnávajú a majú dostatok vzduchu.
S konštrukciou skrinky začneme zhotovením dvoch rámov, teda bočných a vrchných stien. Vyrežeme ich z hrubšej preglejky alebo z kvalitnej dosky z mäkkého dreva (borovica, smrek). Steny navzájom spájame čapovaním alebo lepením a následným zoskrutkovaním dlhými skrutkami. Na zadnú časť zozadu pripevníme dierovanú preglejku, prednú časť spredu uzavrieme plnou preglejkou s kvalitným povrchom, ak máme predsieň obloženú drevom, môžeme použiť taký istý obklad aj na prednú stenu. Obidve časti na pravých alebo ľavých (podľa potreby) zvislých stranách spojíme klavírovým závesom. Dá sa kúpiť v železiarstve (obr.1).
Na zadnej strane skrinky priskrutkujeme kovové úchytky, pomocou ktorých neskôr skrinku zavesíme na stenu (obr.2).
Kolíky sú zhotovené z drevených tyčiek s priemerom asi 12 mm. Jednotlivé páry zasunieme do priečnych líšt a lišty potom prilepíme na vnútorné steny skrinky. Lišty majú trojuholníkový prierez, do ktorého sa ťažko vŕtajú kolmé otvory, takže najprv navŕtame otvory do hranola, ktorý potom na kotúčovej píle uhlopriečne rozrežeme na dve rovnaké lišty (obr.3).
Hranol má obdĺžnikový prierez, otvory pre kolíčky vŕtame po dĺžke, takže po rozpílení hranola budú kolíčky, zasunuté do otvorov, smerovať nahor v ostrom uhle. Ušetríme tak miesto, lebo topánky po zavesení budú v zvislej polohe priliehať k stene skrinky (obr.4). Zadnú časť napriek tomu vyrobíme hlbokú aspoň 30 cm, aby sme mali dosť miesta aj pre väčšiu obuv uloženú na dolnej polici. Predná časť, ktorá sa bude otvárať, môže byť plytkejšia, stačí hĺbka 7-10 cm. Ak aj niektoré topánky budú opätkami prečnievať, po zatvorení skrinky sa zasunú do jej zadnej časti.
Hlbšiu zadnú časť môžeme využiť aj na umiestnenie zásuvky, ktorú upevníme na hornú dosku pomocou pozdĺžnych líšt s profilom písmena L. Zásuvka sa bude vysúvať po lištách ako po koľajničkách a môžeme v nej držať čistiace potreby na obuv kefy, krémy, handričky a pod.
Ak je problém so zavesením skrinky na stenu napríklad máme umakartové jadro alebo z iného dôvodu, dá sa skrinka umiestniť aj na nôžky, ale vtedy musí byť tiež hore nejakým spôsobom pripevnená k stene, aby sa po otvorení prednej časti neprevrhla.
Skrinku po dokončení natrieme vhodným náterom alebo lakom, záleží to od ostatného zariadenia predsiene. Prednú stenu môžeme aj dekoratívne upraviť, oblepiť tapetou, plagátom, využiť na kalendár alebo ako nástenku na odkazy pre jednotlivých členov rodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.