dosiahli granuláciu max. 1 až 2 mm. Môžeme použiť aj rôzne drte, napr. preosiatu škvaru, piesok, antuku, perlit - alebo aj rôzne zmesi vyššie uvedených komponentov. Do výsevnej nádoby nasypeme asi 3 - 4 cm substrátu a povrch mierne stlačíme a urovnáme. Ak používame na výsev malé kvetináčiky, plníme ich až po okraj, a potom mierne utlačíme. Ak vysievame na väčšiu plochu viac porcií semien, rozdelíme ich tak, že do substrátu zarežeme prúžky z tvrdeného PVC (napr. školské podložky) a povrch rozdelíme na primerane veľké políčka. Na centimeter štvorcový sa vojde asi 3 - 5 semien, väčších samozrejme menej. Substrát navlhčíme prevarenou vodou, môžeme do nej pridať aj niektoré hnojivo a protipliesňový prípravok. V staršej literatúre nájdeme pokyn, aby sme substrát tak navlhčili, až sa povrch substrátu mierne leskne. Podľa novších skúseností je lesklý substrát premočený. Prílišná vlhkosť substrátu potom vedie k rýchlemu výskytu rias, ktoré môžu výsev veľmi decimovať. Na takto pripravený povrch substrátu sypeme opatrne semienka a snažíme sa, aby boli pokiaľ možno rovnomerne rozložené na ploche. Po výseve môžeme povrch ešte prestrieknuť peroxidom vodíka, odporúča sa tiež použitie prípravku stimulujúceho klíčenie a rast. Potom už výsev zaviečkujeme tak, aby styk s vonkajším prostredím bol čo najviac obmedzený. Výsev umiestnime na miesto, kde je veľa svetla, pričom si musíme uvedomiť, že v byte pol metra od okna je už svetla nedostatok. Najlepšie je teda výsev umiestniť priamo za okno, najlepšie medzi okná alebo priamo so skleníka, čo je asi najlepšie. Je veľmi dôležité, aby nádoba s výsevom bola tienená pred priamymi slnečnými lúčmi. Uzavreté prostredie sa za chvíľu prehreje a vyklíčené rastlinky sa počas niekoľko minút spoľahlivo uvaria. To poznáme podľa toho, že zelené guľôčky klíčencov zbelejú a odumrú.
V7sev na prirodzenom svetle robíme vždy skoro na jar. Je to preto, aby rastlinky pod prirodzeným svetlom dostatočne narástli a boli tak dobre pripravené na suché zimovanie. Aby sme nemuseli byť viazaní na termín výsevu a na vyhľadávanie vhodného miesta na umiestnenie výsevu, môžeme vysievať i pod umelé svetlo. V tomto prípade môže byť výsev umiestnený kdekoľvek v byte, pritom vysievať môžeme prakticky kdekoľvek. Podrobnosti o výsevoch pod žiarivky vám prinesieme v niektorom v ďalších čísel.
Výsev je nutné niekoľkokrát týždenne pozorovať. Aj napriek sústavnej opatere sa môže stať, že výsev veľmi vyschne, použijeme potom opäť prevarenú vodu. Zalievame veľmi opatrne, aby sme drobné klíčence nevyplavili. Tomu môžeme zabrániť tým, že do substrátu umiestnime kúsok sklenenej alebo umelohmotnej trubičky. Vodu potom lejeme do trubičky ku dnu nádoby, odkiaľ potom vychádza na povrch substrátu. Výsev sa dá zalievať tiež podmokom, pretože všetky výsevné misky (okrem zaváracích pohárov) majú odtokové otvory v dne.
Ak spozorujeme na výseve biele vlákienka pliesní alebo uvidíme že zelené guľôčky klíčencov menia farbu, sú svetlejšie a vodnaté, musíme okamžite zasiahnuť. Výsev otvoríme, odvetráme a postihnuté rastlinky odstránime. Napadnutý kvetináčik izolujeme od ostatných a ďalej pozorujeme. Pri väčšom napadnutí všetky rastlinky vytiahneme a vyrovnáme na čistý papier tak, aby sa vzájomne nedotýkali, prestriekame ich nejakým protipliesňovým prostriedkom a necháme uschnúť. Po týždni je zrejmé, ktoré rastlinky vydržali a tie potom presadíme do čerstvého sterilného substrátu.
Keď sa začnú semenáčiky v miske tiesniť, pripravíme sa na prepichovanie. Nedá sa to stanoviť časovo, niektoré rastlinky sú také vitálne, že ich treba prepichovať už po dvoch mesiacoch po výseve, iným to trvá aj pol roka. Výsev postupne vetráme, čím semenáče zvykáme na normálne prostredie. Substrát necháme mierne vyschnúť, nádobu úplne otvoríme a k rastlinám sa tak dostane čerstvý vzduch. Semenáčiky trochu stratia svoj objem, ich pokožka stmavne, stonkové pletivo sa spevní. To je stav asi 14 dní po vyschnutí substrátu. V tom čase môžeme semenáče opatrne vyberať z výsevnej misky a poskladať na čistý papier. Ostrými nožnicami skrátime korienky, ktoré by nemali byť dlhšie ako jeden centimeter. Semenáče necháme deň - dva ležať, čím sa zahoja ranky na odstrihnutých korienkoch, prípadne aj ďalšie drobné poranenia, ktoré sme rastlinkám pri vyberaní zo substrátu spôsobili.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.