plastického materiálu nie je zberateľská, ani turistická atrakcia. Katastrofálny nedostatok papiera v Rumunsku viedol autorov bankovky k netradičnému experimentu. Chceli vyskúšať, ako sa bude chovať plast v peňažnom obehu, odborníkov zaujímala najmä trvácnosť farieb na plaste. Dvetisícleiová bankovka v čase vydania patrila medzi najnižšie nominály, preto bola vynikajúcim objektom pre tento experiment. Podľa očakávania odborníkov mala byť trvácnosť plastikových bankoviek štvornásobne vyššia v porovnaní s papierovými.
Grafické riešenie plne zachováva koncepciu bankoviek, ktoré boli vydané v ostatných dvoch rokoch. Na lícnej strane je miesto významnej osobnosti dominantným motívom slnečná sústava. Motív na bankovke pripomína zatmenie Slnka, ktoré bolo možné pozorovať v juhozápadnej časti krajiny. Tmavá elipsa symbolizuje Slnko zakryté mesiacom, lúče pripomínajú slnečnú koronu. Na strane rubu dominuje mapa Rumunska a číslovač. V ľavej časti platidla je číslovač tmavomodrý, zvislý je červený. Na rube sú viditeľné priehľadné okná, podobne ako na lícnej strane.
Ak si bankovku pozornejšie všimneme, nájdeme na nej pravopisné chyby. Chýbajú znaky diakritiky, ktoré sú aspoň tak dôležité v rumunskom pravopise ako v slovenskom. Tieto chyby svedčia o nedbanlivosti zodpovedných úradníkov. Nominálna hodnota 2000 lei nie je volená náhodne, pripomína prelom dvoch tisícročí. Bankovka je na prvý pohľad veľmi atraktívna a pestrá. Ako zaujímavosť sa hodí takmer do každej zbierky, tak filatelistickej ako numizmatickej. Je jednou z alternatív budúcnosti, kam sa môže uberať vývoj v prípade svetového nedostatku papiera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.