Slovensko. V blízkosti Popradu bol vybudovaný karanténny tábor pre migrantov pochádzajúcich spoza našej východnej hranice. Kapacity zariadenia sú v súčasnosti naplnené približne troma tisíckami prechodných obyvateľov. V týchto dňoch sa medzi migrantami objavilo ochorenie hnačkového typu. Závery lekárov, potvrdili hrozný fakt. Pod Tatrami prepukla nákaza cholery.
Situácia nadobúda vážne kontúry. Obyvatelia regiónu sa môžu právom obávať o svoje zdravie. V regióne sa mobilizujú všetky záchranárske zložky. Okolie tábora je vyhlásené za epicentrum epidémie. K slovu prichádza civilná ochrana obyvateľstva, jednotky ministerstva vnútra i armáda. Tá na svojej zdravotníckej základni v Podolínci zriaďuje infekčnú poľnú nemocnicu, ktorej okolie hermeticky uzavreli ozbrojené zložky. Boj s epidémiou cholery začína. Hrá sa o čas, hrá sa o sekundy!
Našťastie, predchádzajúce riadky nie sú pravdivé. Kto pozná Poprad, ten vie, že v jeho okolí sa nenachádza žiaden utečenecký tábor. Predchádzajúce vety len vykresľujú víziu, na ktorú bolo zamerané odborno-taktické cvičenie infekčnej poľnej nemocnice Armády Slovenskej republiky (ASR), na ktorom sa osobne zúčastnil aj riaditeľ vojenského zdravotníctva generál major Igor Čombor a riaditelia vojenských nemocníc s ďalším odborným zdravotníckym personálom.
"Takúto víziu však netreba podceňovať," povedal nám na úvod riadiaci dôstojník cvičenia infekčnej poľnej nemocnice plk. MUDr. Michal Škorec. Ako dodal ďalej, v Slovenskej republike existuje celý súhrn záchranných zložiek, ktoré v prípade ohrozenia nastupujú ako prvé. "V prípade, žeby situácia vyžadovala aj nasadenie armády, naše zložky sú pripravené v priebehu 48 hodín pripraviť moduly poľných nemocníc, zameraných na jednotlivé typy situácií. To sa týka aj rýchleho precvičenia zdravotníckeho personálu, schopného zasiahnuť priamo v epicentre," skonštatoval M. Škorec.
Počas vojenského cvičenia bola predvedená špičková technika z tzv. nedotknuteľných zásob klasickej vojenskej infekčnej nemocnice, ktorá by bola použitá ASR len v prípade brannej pohotovosti štátu.
V súvislosti s toľko kritizovaným stavom nášho zdravotníctva sme sa preto opýtali predstaviteľov rezortu obrany na to, v akom stave je naše vojenské zdravotníctvo. "Materiálne, prístrojovo i odborne dosahuje vojenské zdravotníctvo štandard 21. storočia," skonštatoval riadiaci cvičenia, jedným dychom dodávajúc, že vojenskému zdravotníctvu sa darí vyhýbať tým problémom, s ktorými dennodenne zápasí jeho civilné dvojča. "Naše nemocnice pravidelne dopĺňame modernou technikou s cieľom budovania stacionárnych pracovísk medicíny katastrof. Práve takouto cestou sa totiž uberá svetové vojenské zdravotníctvo," dozvedeli sme sa na záver od M. Škorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.