ich štvrtkového rokovania. Väčšinu času, ktorú "stratili" pri schvaľovaní rozpočtu pre tento rok, totiž nestrávili diskusiou nad jeho príjmovou a výdavkovou časťou, ale nad budúcim obsahom vlastných peňaženiek. Veru tak, namiesto vecnej stránky návrhu poslanci diskutovali najmä o tom, aké odmeny si schvália na najbližšie štyri roky. Podľa odporúčania ministerstva financií by sa mesačné odmeny poslancom mali pohybovať na hranici jednej tretiny minimálnej mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 1 640 Sk.
Župan R. Bauer po svojom zvolení pre náš denník vyhlásil, že jeho predstava o mesačných odmenách pre poslancov sa pohybuje v rozpätí od polovice až do plnej výšky minimálnej mzdy, teda od 2460 do 4920 Sk. Poslanci však tieto odporúčania poňali svojsky a na návrh šéfa finančnej komisie Jána Süliho si schválili 5000 Sk mesačne s platnosťou od 1. januára 2002 bez ohľadu na to, či sa zastupiteľstva zúčastnia alebo nie. "Je to na poslancoch, čo si schvália. Nebudem to komentovať, zostaňme pri tom, že je to ich právo," konštatoval župan R. Bauer.
Zbytočné boli snahy J. Filasa (SDĽ) a P. Mutafova (SDSS) o to, aby mesačná odmena predstavovala 4000 Sk, keďže už predtým prešlo vďaka hlasom stredo-pravej koalície SDKÚ-Smer-SMK-ANO spomínané uznesenie z dielne J. Süliho. Ak by ich spoločný štvortisícový návrh našiel podporu, v tohtoročnom rozpočte by sa uvoľnilo 672 000 Sk, ktoré by sa mohli napríklad použiť na opravu aspoň jednej zatekajúcej strechy na hociktorej základnej škole...
Zaujímavá debata sa otvorila k návrhu, aby šéfovia desiatich komisií dostávali k svojmu platu ešte tisícku navyše. To sa nepáčilo poslancovi E. Kočiš (KDH), ktorý tvrdil, že za takúto "nadprácu" by predsedovia komisí nemali mať žiadne príplatky. "Keď niekto nechce byť predsedom komisie, nemusí ním byť. Určite sa nájde možno aj 40 ďalších poslancov, ktorí by to robili aj zadarmo. Veď to nie je o tom, že dostanem funkciu a kvôli tomu si musím finančne prilepšiť. Každý by si mal uvedomiť, že byť poslancom nie sú len slasti, ale aj povinnosti," povedal nám E. Kočiš, ktorý by bol rád, ak by si poslanci okrem odmien schválili aj odmeňovací poriadok. "V košickom mestskom zastupiteľstve to funguje podľa môjho návrhu už osem rokov. Stačí si zobrať štatistiky účasti poslancov na zastupiteľstve, ich účasť na hlasovaniach a sami by ste videli, že sa to veľmi osvedčilo. Ak nepríde a nehlasuje, klesajú mu aj odmeny. Takýto systém by sa mohol presadiť aj vo VÚC," dodáva E. Kočiš.
Mimochodom, podľa schváleného návrhu predsedovia desiatich komisií dostanú ešte o tisícku viac, pričom táto úprava platí so spätnou platnosťou už aj za január a február. Väčšina komisií sa však prvý a zatiaľ aj poslednýkrát zišla až v marci. Výnimkou je dopravná komisia, ktorá kvôli nemocničnému ošetreniu svojho predsedu K. Mitríka doteraz nezasadla, lebo ju nemal kto zvolať...
"Žiaľ v našoch rozpočte je málo samosprávnych prvkov. Dostali sme len decentralizačnú dotáciu z ministerstva financií, ktorej výšku nemôžeme ovplyvniť. Možno aj preto sa rozprava k rozpočtu najviac točila okolo poslaneckých odmien. Diskusia však bola vecná a korektná. Podľa mňa je päťtisícová odmena adekvátna práci, ktorú robíme. No aj keby sme dostávali menej, nevadilo by mi to," tvrdí poslankyňa Smeru Edita Angyalová.
Člen Spoločného poslaneckého klubu Pavol Mutafov (SDSS) si nemyslí, že päťtisícová odmena je to, čo prijme verejnosť s nadšením. "Nerád by som komentoval výšku schválenej odmeny, môžem povedať len to, že som za návrh pána Süliho nehlasoval. Namiesto diskusie o rozpočte sme celý čas hovorili len o odmenách. Nemám pocit, že práve to od nás ľudia očakávajú... Náš návrh na 4000 Sk bol určite zmysluplnejší a pre rozpočet kraja priaznivejší. Navyše pri piatich tisícoch sa platia aj omnoho vyššie dane, no to si niektorí kolegovia uvedomia až pri podávaní daňového priznania na budúci rok," dodáva P. Mutafov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.